AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Dzień Wszystkich Świętych

Kącik Prasowy

1 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Wszystkich Świętych. Ma ono przypomnieć nam o naszych zmarłych przodkach, którzy osiągnęli już zbawienie. Skąd się wziął zwyczaj czczenia świętych i jak zmieniał się na przestrzeni lat, a tym w poniższym artykule.

REKLAMA

Trochę historii - tradycja czczenia świętych 1 listopada ma ponad tysiąc lat. Poprzedza ją święto, które obchodzono 13 maja.To właśnie w maju, konkretnie 13 maja 608 roku (niektóre źródła podają rok 609 a także 610) postanowieniem  papieża Bonifacego IV, Panteon, który otrzymał od cesarza, stał się świątynią Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Męczenników. W poświęconym obiekcie kazano złożyć relikwie. Dzień 13 maja stał się zatem dniem modlitwy za męczenników. Dlaczego męczenników? Kult ten rozbudziły w I wieku krwawe prześladowania Kościoła, dlatego już od V w. kult prywatny przerodził się w urzędowy, powszechny. 

Zmiana daty – przeniesienie na 1 listopada – nastąpiła za papieża Grzegorza III, natomiast postanowieniem Grzegorza IV (w roku 837) dzień ten stał się dniem wspomnień nie tylko męczenników, ale także wszystkich świętych. Inne źródła podają, że 1 listopada jako osobne święto ku czci wszystkich świętych ustanowił w 935 roku papież Jan XI. W ciągu wieków Kościół ubogacał ten kult [świętych] stawiając im posągi, tworząc obrazy, budując ku ich czci świątynie czy też ołtarze. Układał także na te potrzeby szereg modlitw i pieśni.

Dzień 2 listopada to Dzień Zaduszny. Wprowadzono go do kalendarza liturgii rzymskiej w 1311 roku, decyzją Stolicy Apostolskiej i  stopniowo upowszechniono w całym Kościele katolickim. W Polsce najstarsza informacja o obchodzeniu Zaduszek poza klasztorami pochodzi z początków XIV wieku.

W Polsce, podczas Dnia Zadusznego, nawiedza się cmentarze, przyozdabia groby oraz zapala na nich znicze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż praktyka ta związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Chrust na te ogniska składano przez cały rok. Wierzono, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i chronią przed złymi mocami[1]. 2 listopada, to tak naprawdę ten właściwy dzień, w którym powinniśmy wspominać bliskich zmarłych.

Przywędrowała do nas również inna tradycja, która w swym charakterze jest bardziej świecka - w tradycji tej nieco inaczej obchodzi się święto zmarłych. Tak, święto zmarłych, ponieważnazwa Halloween - bo o tym święcie mowa - jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich Świętych. W dniu tym zgoła odmiennie czci się pamięć zmarłych, bardziej na sposób radosny. To czas - według założenia tej świeckiej tradycji - gdy duchy zmarłych ucztują i bawią się wraz z żywymi. Halloween przypada w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października. I choć zwyczaj ten przywędrował do Europy w połowie XX wieku, to znaleźć tutaj można wiele elementów wspólnych dla obu urocystości. 

 


[1] Mariusz Konieczny: Zaduszki. W: Encyklopedia katolicka. T. 20. Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 2014, s. 1170.ISBN 978-83-7306-654-0.

REKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy