AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

"Laury Kultury 2018" /foto/

Rozrywka i kultura

W piątek 26 października w Ostrowskim Centrum Kultury odbyły się „Laury Kultury 2018”. Była to już ósma edycja gali dedykowanej dla najwybitniejszych przedstawicieli kultury powiatu ostrowskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Laury Kultury to uroczysta, prestiżowa gala podczas której twórcy, artyści oraz animatorzy, ale także stowarzyszenia i organizacje otrzymują nagrody starosty powiatu ostrowskiego. Uroczysta gala jest nie tylko okazją do uhonorowania uznanych osobistości życia kulturalnego od lat uczestniczących w życiu kulturalnym powiatu, ale także do promocji nowych twarzy. Wydarzenie zorganizowaną w Ostrowskim CentrumKultury w sobotę 27 października otworzył starosta Paweł Rajski gratulująci i dziękując ludziom kultury ich sukcesów i dokonań.

- Jest we mnie dziwne drżenie i nutka tremy, ale czy może być inaczej jeśli za moment wręczę nagrody wyjątkowym ludziom, o wielkiej wrażliwości, tym którzy Powiat rozsławiają w kraju i poza granicami. Uczynię to w momencie szczególnym, w roku obchodów cudu niepodległości. Kiedy mówimy o 100-leciu odzyskania niepodległości to wracamy do tych, którzy poprzez kulturę o tę polskość walczyli i dziś otaczamy ich ciepłymi myślami. Wśród nagrodzonych będą reprezentanci wielkich ośrodków z dużymi osiągnięciami oraz ci, którzy pracują w małych wsiach. Dziękując wszystkim życzę, aby klimat dla powiatowej kultury był zawsze sprzyjający - powiedział starosta Paweł Rajski.

Laury Kultury 2018 otrzymali:

- Kapela "Furmany" z Gorzyc Wielkich - za kultywowanie muzyki i za konsekwencję w promocji polskiego folkloru. Formacja ze skrupulatnością gromadzi i odtwarza muzykę charakterystyczną nie tylko dla regionu Południowej Wielkopolski. Duża w tym zasługa pomysłodawcy, kierownika i lidera zespołu Stanisława Furmanka.

- Eliza Kleczewska - absolwentka Uniwersytetu A. Mickiewicza na Wydziale Pedagogiczno-artystycznym w Poznaniu, malarka, autorka kilku wystaw indywidualnych,której prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, Niemcy, Hiszpania, Kanada). 

- Mateusz Matysiak - przyrodnik, fotograf i filmowiec. Z zawodu leśnik, biolog i inżynier środowiska. Absolwent poznańskich uczelni - Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz Wydziału Biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Kieruje także agencją fotografii ptaków. 

- Eugenia Zawidzka - poetka słowa, która debiutowała przed kilkunastu laty tomikami dla dorosłych pt. „Chleba smak” i „Życiu nie mówię nie” oraz zbiorem utworów dla dzieci „Słonecznikowe lato”, której promocja odbyła się w ramach Festiwalu „Wszystko jest poezją”. Jest autorką aforyzmów, fraszek, haiku, opowiadań i piosenek. Ostatnim dziełem jest publikacja „Bajkowe zwierzaki na ścieżkach przygód” - zbiór lekkich i humorystycznych utworów, które ukazały się w ramach Ostrowskich Szkolnych Klubów Książki.

- Roman Gosławski - od ponad dwóch dekad prowadzi zespół Wokalny Przyjaciele, którego członkami są osoby niepełnosprawne. Od wielu lat współpracuje z zespołami folklorystycznymi, będąc odpowiedzialnym za opracowanie muzyczne większości tańców.  Ostrowianin, który kilkadziesiąt lat swego życia związał z działalnością kulturalną na terenie Gminy Przygodzice. Znajduje również czas na współpracę z Gminnym Studiem Piosenki realizując nagrania płyt z konkursów ,,Złoty mikrofonik’’. Jest także współtwórcą widowiska ,,Betlejem Polskie’’.

- Ada Strzelczyk - absolwentka projektowania graficznego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, projektantka graficzna, twórczyni animacji, założycielka autorskiej marki papierniczej Paperiada 

- Cezary Janiszewski - dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim

, którą przenióśł do nowo wyremontowanego budynku. 

- Sebastian Górski - za działalność na rzecz promocji kultury i sztuki w różnych obszarach,dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim
.

- Maria Byzia - wokalistka, działaczka na rzecz wspólnoty Nowych Skalmierzyc, piosenkarka w zespole garnizonowym w Ostrowie

- Henryk Jamroziak - artysta muzyk, pedagog, animator kultury, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, zawodowo fagocista Filharmonii Kaliskiej. Założyciel zespołu "Anielskie dzieciaki". Od 8 lat prowadzi Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Wokalny skupiający kilkudziesięciu młodych artystów z terenu Gminy Sieroszewice.

- Urszula Mróz -  przez ponad 30 lat rozwijała zdolności i zamiłowania plastyczne u dzieci. Od ponad 18 lat prowadzi teatr dziecięcy ,,Igraszka’’ w Raszkowie, a obecnie przygotowuje spektakl o Powstaniu Wielkopolskim. Zaangażowana w działalność na rzecz szerzenia kultury i tradycji rodzinnej miejscowości Skrzebowa, autora legend.

- Daniel Walczak -  producent muzyczny, autor muzyki, instrumentalista. Od 2013 roku szef muzyczny zespołu Dawida Podsiadło i współautor krążków, z których jeden otrzymał status diamentowej płyty. Obecnie spełnia się w roli szefa muzycznego zespołów współpracujących z Bokka i Grzegorzem Hyżym. Ma na swoim koncie złote płyty, platynę, podwójną platynę, a nawet diamentową płytę.

- Barbara Kowalska - dyrygent, chórzysta, społecznik, inicjator życia kulturalnego na terenie gminy Odolanów; współorganizatorka koncertów pasyjnych oraz uroczystości o charakterze świeckim i religijnym

Uroczystość zwieńczył piękny koncert Katarzyny Groniec.

REKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy