AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Koncert muzyki żydowskiej w Synagodze

Rozrywka i kultura

W piątek, 16 listopada, w ostrowskiej Synagodze odbędzie się koncert zespołu „Shofar”, powstałego z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Koncert odbędzie się w ramach 6. MAZEL TOV FESTIVAL.

REKLAMA

Shofar to projekt muzyczny powstały z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Muzyka grupy nawiązuje do tradycyjnej muzyki chasydzkiej i free jazzu, reinterpretując przedwojenne żydowskie pieśni religijne takie jak niguny czy frejlaksy. Debiutancki album grupy został wydany w 2007 roku nakładem Kilogram Records.

Ideą składu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i jazzie free, jak i kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Utwory, które znalazły się na płycie pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej tzw. "niguny", czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę oraz "frejlaksy", czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej.

Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy utworów możliwe jest poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.

Poprzez muzykę odtwarzane są różne prądy religijności. Dlatego właśnie obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Na płytę "Shofar" w większości składają się utwory z tradycji chasydzkiej. Głównym impulsem do zajęcia się akurat tą tradycją było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego zbioru pieśni chasydzkich Bieregowskiego.


Mikołaj Trzaska: saxophones, clarinets
Raphael Rogiński: gitara
Macio Moretti: perkusja

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Forum Synagoga oraz na www.kultura.pax.pl

REKLAMA
Julia Latajka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy