AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

„Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II” - po raz 12. /foto/

Nauka

W dniu 24 października już po raz dwunasty  odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej „Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II”. To właśnie Jemu – pasterzowi dusz i pasterzowi Kościoła, uczniowie szkół  podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oddali hołd swym śpiewem. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tegoroczna edycja  Przeglądu skupiła  w murach ZSP CKU  ponad 200 wykonawców, którzy walczyli  o tytuł i uznanie, w dwóch kategoriach wiekowych. Podobnie jak w minionych  latach, na scenie pojawiła się młodzież ze szkół, parafii i domów kultury  z terenu diecezji kaliskiej.

Ten wpisany już w tradycję Przygodzic koncert, nabrał w tym roku szczególnego znaczenia. Okazja do świętowania jest wyjątkowa – Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Motywem przewodnim tegorocznego Przeglądu były  słowa Jana Pawła, wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie 1979 roku: „I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! Amen”.  Jak głosi historia, pierwsza pielgrzymka Papieża do ojczyzny w czerwcu 1979 roku i słowa wypowiedziane w Warszawie „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”,  stały się impulsem strajków 1980 roku, a w konsekwencji do powstania „Solidarności”, która to z kolei zapoczątkowała rozwój demokratycznych przemian w Polsce.

Prezentacjom poszczególnych uczestników przysłuchiwało się  jury w składzie: ks. dr Jarosław Powąska – kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu; Izabela Michalska – pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp.; Sebastian Górski – dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury

Przegląd był nie tylko propagowaniem pieśni religijnych, ale również prezentacją artystycznego dorobku, umiejętności, a nade wszystko  integracją  środowisk młodzieży chrześcijańskiej. Po części konkursowej przyszedł czas na wyjątkową gwiazdę Przeglądu. Na swój energetyczny koncert „Folkowo i patriotycznie w Stulecie Odzyskania Niepodległości” zaprosił polski muzyk, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor – Joszko Broda z Rodziną. 

Twórca od najmłodszych lat, podpatrując mistrzów zdobywał niepowtarzalny warsztat gry na wielu instrumentach ludowych (m.in. drumli, okarynie, fujarach, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach beskidzkich, kozie podhalańskiej, a także na tak niezwykłych instrumentach, jak liść, słomka i trzcina). Swój sukces artystyczny Joszko zawdzięcza nie tylko talentowi muzycznemu i ogromnemu wysiłkowi włożonemu  w doskonalenie swoich zdolności, ale przede wszystkim swojemu pochodzeniu, kulturze, w której się wychował. Muzyka źródłowa, która powstała w kręgu kulturowym Karpat, stanowi naturalne i wciąż bijące źródło inspiracji. Jego koncert był prawdziwą ucztą dla duszy. Artysta szybko nawiązał kontakt z publicznością  zgromadzoną w Przygodzicach. Poprzez muzykę wyraził wszystko co mu w duszy gra. Występ Joszko Brody z dziećmi pozwolił słuchaczom   poznać ogromne bogactwo kultury Karpackiej,  w której muzyka zajmuje szczególne miejsce i brzmi wieloma  barwami. Poznali niecodzienne brzmienie dud, drumli i fujarek. Koncert gwiazdy zakończył się owacjami i gromkimi brawami za talent Joszka i jego Dzieci, profesjonalizm i „wielkie serce” do muzyki.

Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców.
W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych – zespoły:
1. Zespół Violino z  Zespołu Szkół  w Laskach
2. Szkoła Podstawowa w Chynowie
3. Szkoła Podstawowa w Przygodzicach
Soliści:
1. Maria Wróbel SP 11 w Ostrowie Wielkopolskim
2. Aleksandra Dura OCK w Ostrowie Wielkopolskim
3. Anna Zarycka Odolanowski Dom Kultury
Wyróżnienia:
Zuzanna Klotzel – Parafia Św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie
Michalina Matuszak – Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żerkowie
Anna Pilarczyk – ZS Specjalnych w Jarocinie wyróżnienie za szczególny wkład włożony w przygotowania do występu

W kategorii szkół  ponadpodstawowych – zespoły:
1. duet Izabela Staroń i Kacper Kaczmarek z LO Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp.
2. Zespół „Autokorekta” OCK Ostrów Wlkp.
3. Zespół z ZSP nr 1 z Kępna
Wyróżnienie:
ZSP CKU w Przygodzicach
Żeński Chór „Bella Rosa” z ZS Ekonomicznych w Ostrowie Wlkp.
Soliści:
1. Sara Kasprzak LO nr 1 w Kępnie
2. Olga Matuszewska IV LO w Ostrowie Wlkp.
3. Weronika Gabryś OCK w Ostrowie Wlkp.
Wyróżnienie:
Patrycja Gąsiorek ZSP CKU Przygodzice

Laureaci tegorocznej imprezy otrzymali z rąk zaproszonych gości cenne nagrody w postaci obrazów z wizerunkiem aniołów. Autorką wszystkich  wręczonych prac jest  Barbara Zabłocka – działająca w środowisku ostrowskim artystka i malarka. Anioły przedstawione przez Barbarę Zabłocką, budzą zachwyt, a jednoczenie zmuszają do zadumy i refleksji.

Organizatorami imprezy byli: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z Radą Rodziców oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego. Patronat medialny sprawowała diecezjalna TV internetowa Dom Józefa oraz  dwutygodnik Diecezji Kaliskiej Opiekun.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili: Krzysztof  Rasiak – wójt Gminy Przygodzice, Ryszard Pluciński – biuro poselskie posła RP Tomasza Ławniczaka, ks. Kanonik Marcin Taisner, Robert Kaczmarek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach,   Janina Wojtasiak –  przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice, Tadeusz Garbaciak i Beata Bartosz – prezes Przygodzickiego Stowarzyszenie Absolwentów, Andrzej Baraniak – sekretarz Miasta Ostrów Wlkp., Barbara Wichłacz przedstawicielka Rady Rodziców.

W imieniu organizatorów przekazujemy podziękowania osobom i instytucjom, które wsparły finansowo organizację Przeglądu:
Jego Eminencji Ks. Biskupowi Edwardowi Janiakowi
Staroście Ostrowskiemu Pawłowi Rajskiemu 
Wójtowi Gminy Przygodzice  Krzysztofowi Rasiakowi 
Proboszczowi Parafii w Przygodzicach księdzu kanonikowi Marcinowi Taisnerowi 
Dyrektorowi GOK w Przygodzicach Robertowi Kaczmarkowi 
Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beacie Klimek 
Prezesowi CRK w Ostrowie Wlkp. Bartoszowi Ziółkowskiemu 
Prezesowi MZGM w Ostrowie Wlkp. Zenonowi Musialskiemu 
Panu Januszowi Jakubkowi prezesowi Centnas i przedstawicielowi Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów
Prezesowi MZK Ostrów Wlkp. Januszowi Marczakowi 
Przewodniczącemu Rady Rodziców Bolesławowi Dzieweczyńskiemu oraz wszystkim przedstawicielom  Rady Rodziców.

Źródło: zspcku.webd.pl

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy