AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Harcerze świętują stulecie razy cztery

Kącik Prasowy

Ostrowscy harcerze świętują w tym roku poczwórne stulecie. W uroczystościach 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego zorganizowanych w Lublinie uczestniczył były komendant ostrowskiego hufca, a obecnie członek Rady Naczelnej ZHP - hm. Dariusz Potasznik.

Galeria zdjęć


100 lat temu, 2 listopada 1918 działacze harcerscy trzech zaborów spotkali się w Lublinie, gdzie podjęli decyzję o utworzeniu jednej wspólnej organizacji – Związku Harcerstwa Polskiego. 3 listopada 2018 roku właśnie w Lublinie odbyły się uroczystości wieńczące obchody 100-lecia ZHP.

Polscy harcerze o kilka dni wyprzedzili ogłoszenie odzyskania przez Polskę niepodległości i już 2 listopada 1918 roku powołali do życia Związek Harcerstwa Polskiego, organizację która nieprzerwanie od 100 lat zajmuje się pracą wychowawczą dzieci i młodzieży i która zapisała się złotymi zgłoskami w historii Polski.

W stulecie powstania ZHP do Lublina zjechali przedstawiciele władz harcerskich, by w uroczysty sposób podsumować obchody stulecia organizacji. Ostrów Wielkopolski reprezentowany był na tych uroczystościach przez członka Rady Naczelnej ZHP – hm. Dariusza Potasznika.

- Tak się składa, że akurat ostrowscy harcerze obchodzą w tym roku aż cztery stulecia – mówi były komendant ostrowskiego hufca. – Oprócz stulecia odzyskania niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego mamy jeszcze stulecie Republiki Ostrowskiej i właśnie stulecie ZHP. To powód, dla którego czułem się niezwykle dumny, że mogłem reprezentować nasze miasto i Wielkopolskę podczas uroczystości w Lublinie.

Na uroczystości te złożyły się: msza święta w Archikatedrze Lubelskiej, uroczyste obrady Rady Naczelnej ZHP w Trybunale Koronnym, apel na Placu Litewskim i odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy, gdzie przed stu laty obradowali druhny i druhowie reprezentujący rozproszone wówczas organizacje harcerskie.

W trakcie uroczystych obrad w Trybunale Koronnym Rada Naczelna podjęła uchwałę, w której czytamy m.in.:

„Jasne fundamenty wychowawcze, stworzone przez założycieli harcerstwa Olgę i Andrzeja Małkowskich, niezmienne od narodzin harcerstwa oraz podkreślenie w pracy wychowawczej realizacji w codziennym życiu ideałów pracy nad sobą, braterstwa, i służby – służby dla Ojczyzny i drugiego człowieka, powodują, że tysiące kolejnych pokoleń młodych ludzi za swoje życiowe wartości przyjęły wartości zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, pozostając im wiernym bez względu na okoliczności. Za pomocą jedynej w swoim rodzaju, niezmiennej od stu lat metody harcerskiej instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego inspirują młodych ludzi do odkrywania świata wokół nich i kreowania go w duchu harcerskich wartości.”

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Środa
Styczeń 2019
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza