Stara dobra Stal!

Po dobrym meczu pełnym twardej walki i efektownych akcji koszykarze BM Slam Stali pokonali niepokonany dotąd Stelmet Zielona Góra 81:72.

Stalowcy bardzo dobrze rozpoczęli wtorkowy mecz. Najpierw dwójkę zdobył Żołnierewicz, a w kolejnych dwóch akcjach trójkami popisywali się Chyliński i Scott. Wynik 8:0 po trzech minutach gry wprawił kibiców w świetne nastroje, tymczasem w kolejnych akcjach gra ostrowian się zacięła. Stelmet wykorzystał straty i niecelne rzuty gospodarzy i zdobył 6 punktów z rzędu, a po trafieniu Kinga na 10:6 zielonogórzanie popisali się kolejną serią i odskoczyli na 4-punktowe prowadzenie (10:14), które do końca kwarty udało im się jeszcze podwyższyć o jedno oczko i po pierwszej kwarcie mieliśmy wynik 15:20.

Drugą kwartę ostrowianie rozpoczęli efektowną akcją Maraśa z Żołnierewiczem, a dzięki niezwykle aktywnemu Ivanowi Maraśowi zbliżyli się z wynikiem na 20:22. Dorobek ten „zniweczył” Śakić zdobywając trójkę dla Stelmetu (20:25). Gospodarze to co wywalczyli dobrą grą w obronie, tracili przez niecelne rzuty, w końcu jednak wspomniany już Maraś zdecydował się na rzut za trzy, czym doprowadził do remisu 25:25. Mike Scott dwukrotnie miał okazję by wyprowadzić Stal na prowadzenie, ale spudłował zarówno rzut wolny, jak i rzut z akcji i w połowie kwarty nadal mieliśmy „tylko” remis – 29:29. To czego nie dokonał Scott, udało się Michałowi Chylińskiemu, który popisał się akcją 2+1, po której ostrowianie objęli prowadzenie 32:31. Po okresie gry kosz za kosz jeden błąd w ataku wystarczył by goście odskoczyli na 3 punkty (34:37), ale tym razem Mike Scott stanął na wysokości zadania i dwoma skutecznymi akcjami przywrócił status quo (38:37). Mimo przerwy dla trenera Jovovića goście pomylili się w kolejnej akcji, co wykorzystał Michał Nowakowski zdobywając trójkę, a wywalczonej w ten sposób 4-punktowej przewagi żółto-niebiescy nie oddali do końca kwarty schodząc na przerwę z wynikiem 43:39.

Trzecią kwartę świetnie rozpoczął Maraś, najpierw zdobywając dwójkę, a w kolejnej akcji trójkę, na co goście odpowiedzieli tylko jednym trafieniem, dzięki czemu Stal prowadziła 48:41. Na więcej zielonogórzanie nie zamierzali pozwolić i udało im się wybić z rytmu żółto-niebieskich. Ostrowianie utknęli z wynikiem na cztery minuty, w tym czasie jednak stracili tylko dwa punkty, a okres przestoju przerwał w połowie kwarty Scott trafiając na 50:43. Po okresie niemrawej gry trójka Kowalenki dała gospodarzom rekordowe 9-punktowe prowadzenie (53:44), ale rywale szybko odpowiedzieli na to akcją 2+1. W kolejnych akcjach przewaga Stali oscylowała w granicach 6-8 punktów. W końcówce Kowalenko znów podwyższył prowadzenie do 9 oczek (58:49), ale ostatnie 90 sekund było popisem zielonogórzan, którzy zdobyli 7 punktów, przy zerowym dorobku Stali i po trzech kwartach mieliśmy wynik 58:56.

Ostatnią odsłonę od czterech punktów rozpoczęli ostrowianie, a po krótkiej wymianie ciosów trafienie Maraśa przywróciło 8-punktową przewagę Stali (67:59). Po przerwie dla trenera gości Stelmet zamiast punktów, w jednej akcji zdobył przewinienia niesportowe i techniczne, co skrzętnie wykorzystał Chyliński podwyższając wynik na 70:59. Agresywna obrona zielonogórzan dała efekt w postaci serii błędów Stali w ataku, po których goście zdobyli 5 punktów z rzędu i choć złą passę przerwał Chyliński, to po akcji 2+1 Stelmetu zrobiło się 72:67. W końcu Stalowcom udało się znaleźć receptę na defensywę gości i w kolejnych dwóch akcjach uciekli rywalom na 76:67. Trójka Koszarka na półtorej minuty przed końcem meczu dała jeszcze nadzieję zielonogórzanom,  ale skuteczna obrona ostrowian sprawiła, że szybko ta nadzieja zgasła i kibice Stali mogli świętować kolejne zwycięstwo.

BM Slam Stal Ostrów – Stelmet Enea BC Zielona Góra 81:72 (15:20, 28:19, 15:17, 23:16)

Stal: P. Żołnierewicz 10, M. Chyliński 14, S. King 8, M. Scott 18, I. Maraš 15, D. Grudziński, W. Kowalenko 7, M. Nowakowski 6, D. Szymkiewicz, Ł. Majewski, B. Hamilton 3
Stelmet: A. Hrycaniuk 11, B. Savović 12, M. Sokołowski 10, G. Devoe 4, M. Starks 6, Ł. Koszarek 5, J. Mokros, P. Zamojski 3, D. Planinić 13, Ž. Šakić 8