Druga porażka BM Slam Stali

Po fatalnej pierwszej połowie, znakomitej trzeciej kwarcie i dramatycznej końcówce koszykarze BM Slam Stali przegrali w Lublinie ze Startem 83:88 i stracili fotel lidera Energa Basket Ligi.

Mecz w Lublinie celnym rzutem rozpoczął Maraś, a przez pierwszych pięć minut mimo wyrównanej gry, to ostrowianie nadawali ton wydarzeniom na parkiecie utrzymując minimalne prowadzenie. Przy wyniku 10:14 coś się jednak w grze Stali zacięło, co skrzętnie wykorzystali gospodarze popisując się 9-punktową serią (19:14). Złą passę rzutem za trzy przerwał Kowalenko, ale kolejne cztery próby ostrowian rzutów z dystansu okazały się nieudane i po pierwszej kwarcie gospodarze prowadzili 23:17.

Wynik drugiej kwarty otworzył Kowalenko, ale akcja 2+1 gospodarzy pozwoliła im powiększyć przewagę do 7 punktów (26:19). Od tego momentu żadna z drużyn przez blisko trzy minuty nie potrafiła zdobyć kosza, w końcu jednak sztuka ta udała się Kowalence. Później jednak trzema szybkimi akcjami popisali się gospodarze i w połowie kwarty Start prowadził już 33:21. Przerwa dla trenera Kamińskiego niewiele pomogła, gdyż w kolejnych akcjach gospodarze odjechali z wynikiem na 39:22. Dopiero w tym momencie uruchomił się Scott, dwukrotnie kończąc akcje ostrowian trafieniami. Mimo to lublinianie nie zamierzali oddawać inicjatywy i skutecznie utrzymywali zdobytą przewagę. W ostatniej minucie powiększyli ją nawet do punktów 19 (47:28), ostatecznie jednak druga kwarta zakończyła się przy wyniku 47:30.

W pierwszej połowie Stalowcy aż 12 razy spudłowali rzucając za trzy, trafiając tylko 3 razy. 3 razy trafiali również lublinianie, ale przy zaledwie 5 próbach.

Trzecią kwartę „tradycyjnie” rozpoczęli trafieniem ostrowianie, na co tym samym odpowiedzieli gospodarze. Później jednak żółto-niebiescy ruszyli do szturmu, a w kolejnych akcjach punktowali Maraś, King, Scott i Żołnierewicz, i po trzech minutach przewaga lublinian stopniała do 7 punktów (49:42). Serię tą udało się lublinianom przerwać trafionym rzutem wolnym, ale zaraz później trójkę rzucił Maraś i zrobiło się 50:45. Gospodarze próbowali ratować się faulami, szybko jednak złapali 5 przewinień i to właśnie rzuty wolne pozwoliły Stalowcom zbliżyć się na 52:48. W kolejnych akcjach właśnie ten element dominował po obu stronach parkietu. Przy wyniku 55:50 uruchomił się Żołnierewicz, najpierw zdobywając trójkę, a chwilę później dwójkę i na tablicy pojawił się remis 55:55. Faulowany Chyliński wyprowadził Stal na 1-punktowe prowadzenie, ale w tym momencie gospodarze ruszyli do szturmu popisując się 5-punktową serią (60:56). Ostatnie minuty to gra kosz za kosz, która dała wynik 65:61 przed ostatnią kwartą.

Również tym razem pierwsze trafienie odnotowali Stalowcy. I choć był to tylko 1 z 2 rzutów wolnych Kowalenki, to po drugim ostrowianie zebrali piłkę, a Jaramaz wykończył akcję trójką doprowadzając do remisu (65:65). Po dwójce gospodarzy Jaramaz raz jeszcze popisał się rzutem za trzy dając Stali jednopunktowe prowadzenie (67:68). W tym momencie presja udzieliła się obu drużynom, co zaowocowało serią błędów, ale na trafienie Gospodarka Jaramaz odpowiedział trzecią trójką, powiększając prowadzenie Stali do 2 punktów (69:71). Wydawało się, że w tym momencie gospodarzom powinny zadrżeć kolana, tymczasem stało się zupełnie odwrotnie. Ostrowianie znów zaczęli popełniać błędy lub nie trafiać z dystansu, gospodarze zaś nie tylko odzyskali prowadzenie, ale po 10-punktowej serii, na dwie i pół minuty przed końcem meczu znów odzyskali bezpieczną przewagę (79:71). Mobilizacja Stali i celne trójki dwukrotnie pozwoliły zbliżyć się ostrowianom na 3 oczka, jednak za każdym razem gospodarze odpowiadali trójką i choć w końcowych sekundach ich przewaga zmalała do dwóch oczek, to nie pozwolili wydrzeć sobie zwycięstwa.

Start Lublin – BM Slam Stal Ostrów 88:83 (23:17, 24:13, 18:31, 23:22)

Start: M. Dziemba 11, K. Borowski 4, A. Gaddefors 6, J. Washington 20, D. Upson 10, B. Pelczar, W. Czerlonko 1, M. Gospodarek 7, U. Mirković 20, R. Szymański 9
Stal: P. Żołnierewicz 18, M. Chyliński 10, S. King 8, M. Scott 9, I. Maraš 16, W. Kowalenko 11, M. Nowakowski, D. Szymkiewicz, N. Jaramaz 11