AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

100-lecie uzyskania wyborczych praw

Nauka

W miniony piątek, 23 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się happening z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki praw do głosowania. Impreza została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji.

REKLAMA

– Głównym celem całego wydarzenia była oczywiście edukacja. Chciałam, aby uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, że kobiety nie zawsze miały prawo o samostanowieniu o sobie oraz, że 100-lecie odzyskania niepodległości to także 100-lecie uzyskania przez Polki praw do głosowania ­– mówi inicjatorka całej akcji oraz nauczycielka II LO, Justyna Żulicka.

Uczennice klasy humanistycznej w ramach tego happeningu, który odbył się w szkole, chodziły z transparentami. Na nich znajdowały się plakaty, które upamiętniały kilka kobiet, które w szczególny sposób przyczyniły się do uzyskania przez kobiety praw do głosowania. Między nimi znalazły się m.in. Aleksandra Piłsudzka, Maria Dulębianka czy Maria Konopnicka.  Uczennice rozdawały także ulotki informacyjne.

– Rozstawiłyśmy na korytarzu specjalny kącik z parasolkami oraz dwoma plakatami ogólnymi z hasłem „Figury wkroczyły do gry”. Dlaczego figury? Ponieważ są to ważne figury w szachach. Życie, czy to polityczne, czy życie w ogóle - może być grą. O ile kobiety są wtedy pokazywane jako panie na szpileczkach, zadbane, eleganckie; można je kojarzyć tylko z ciałem, z ich fizycznością, seksualnością. I to jest właśnie ta figura dosłowna, ale jeśli pokażemy te kobiety, jako figury na planszy szachowej to okaże się, że one są bardzo ważne. Pionka można strącić bardzo szybko, ale żeby strącić damę, trzeba się mocno napracować – opowiada Justyna Żulicka.

Właśnie z tego powodu to hasło - wymyślone przez Adama Żulickiego, jest hasłem promującym ten happening. Plakaty również zostały zaprojektowane przez Adama Żulickiego. Drugim ogólnym plakatem jest połączenie parasolki i miecza. Miecz symbolizuje rozpoczęcie walki przez kobiety, zaś parasolka znalazła się tam dlatego, że, wg. anegdot i półprawd; Aleksandra Piłsudzka, kiedy chciała uzyskać dokument o mocy prawnej, podobno trącała taką parasolką swojego wpływowego męża – stąd właśnie parasolka jest symbolem walki kobiet o ich prawa.

– Cała akcja jest częścią ogólnopolskiej inicjatywy „100 flag na 100lecie uzyskania przez polski praw do głosowania”. Zgłosiłam naszą szkole i będziemy funkcjonować w tym ogólnopolskim pomyśle, aby promować kobiety, nie jako te, które chodzą w szpileczkach, maja ładne paznokcie – bo to jest tylko część naszego „ja”, ale jako kobiety, które potrafią myśleć, działać, pracować dla siebie i innych, i nie musza być wcale wojującymi feministkami – podsumowuje Justyna Żulicka.

REKLAMA
Julia Latajka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Środa
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego