AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Bolesna diagnoza - apel o pomoc

Zdrowie

8 oraz 15 grudnia w Ostrowie Wielkopolskim oraz 8 grudnia w Kaliszu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Jacka, ostrowskiego strażaka, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. O szczegółach akcji mówili przyjaciele i rodzina Jacka na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Mam na imię Jacek i mam 53 lata. Całe moje życie związane jest z Ostrowem Wielkopolskim. Tutaj skończyłem szkołę i pracowałem, tutaj są moi przyjaciele i rodzina. Jestem emerytowanym strażakiem Państwowej Straży Pożarnej. Przejście na emeryturę dało mi dużo wolnego czasu, który spędzam z moją żoną Izą – jesteśmy razem już 26 lat. W drugiej połowie czerwca, z powodu złego samopoczucia, trafiłem do szpitala. Już na początku lipca zapadła diagnoza – ostra białaczka szpikowa. Obecnie jestem w trakcie przyjmowania drugiej chemioterapii, ale konieczny będzie przeszczep szpiku. – opowiada swoją historię Jacek.

Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Jacka na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1 565 996 potencjalnych Dawców, i ponad 30 milionów w bazach na całym świecie, nadal poszukiwany jest Dawca. Żona oraz koledzy ze Straży Pożarnej rozpoczęli przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Jacek i Inni potrzebują Twojej pomocy!” – wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca. 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Jak przebiega proces rejestracji? Całość trwa krótko a przebieg jest następujący - polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Sobota, 8 grudnia 2018 r.

09:00 - 21:00, GALERIA OSTROVIA, ul. Kaliska 120, Ostrów Wielkopolski

09:00 – 21:00, GALERIA AMBER, ul. Górnośląska 82, Ostrów Wielkopolski

Sobota, 15 grudnia 2018 r.

12:00 - 18:00, Ratusz w Ostrowie Wielkopolski, Rynek 1, Ostrów Wielkopolski

 

- Proszę pomóż mi i Innym chorym wrócić do swoich pasji, do swojego normalnego życia. Oddanie komórek macierzystych, czy szpiku - nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie! Przyjdź, zarejestruj się! - apeluje Jacek.

Głos zabrała obecna na spotkaniu wiceprezydent Ostrowa Ewa Matecka:

- Chciałabym się zwrócić z apelem do wszystkich mieszkańców - warto się dzielić życiem. Warto się dzielić wtedy, kiedy ktoś tego potrzebuje. Zapraszam, zachęcam wszystkich mieszkańców Ostrowa o przyjście do Ratusza 15 grudnia, w godzinach między 12:00 a 18:00. Może nam się uda.

Swój apel wystosował również Komendant PPSP, Jacek Wiśniewski: 

- Bardzo proszę- kto jeszcze sięnie zarejestrował, proszę znaleźć ten czas i przyjść zarejestrować się.

REKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Środa
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego