AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Harcerscy instruktorzy na wyprawie do Łodzi /foto/

Turystyka

Tradycja „Wypraw Instruktorskich” organizowanych przez ostrowski Hufiec ZHP sięga już blisko 10 lat. Rokrocznie, w okolicach Dnia Nauczyciela harcerscy instruktorzy – wychowawcy udają się na wyprawę do któregoś z polskich miast, bo poznać jego uroki i odkrywać harcerskie ślady.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W roku 2018 wybór padł na Łódź – miasto leżące blisko Ostrowa, a równocześnie słabo przez ostrowian znane. Okazuje się, że realizowany od kilku lat proces rewitalizacji trzeciego pod względem liczby mieszkańców miasta w Polsce, przynosi wspaniałe efekty, o czym warto przekonać się osobiście.

Dwudniową wyprawę, zorganizowaną w 24-25 listopada ostrowscy instruktorzy rozpoczęli od siedziby Komendy Chorągwi Łódzkiej, a to za sprawą mieszczącego się tam Muzeum Harcerstwa, w którym jak się okazało dość łatwo odnaleźć można wielkopolskie akcenty.

Kolejnymi punktami zwiedzania były Fabryka Scheiblera, osiedle Księży Młyn i pałac Karola Scheiblera z mieszczącym się w jego wnętrzu Muzeum Kinematografii. Tam nadspodziewanie długo instruktorzy „utknęli” w sali eksponującej postaci z łódzkich bajek – Misia Uszatka, Misia Koralgola, czy Muminków. Miłośnicy nowoczesnych technologii mogli podjąć wyzwanie i „przenieść się” na ekran filmu rysunkowego, zaś miłośnicy starszych technologii – posiedzieć w fotoplastykonie.

Kontynuując klimaty filmowe, uczestnicy wyprawy udali się do Łódzkiej Szkoły Filmowej, gdzie z kolei ich uwagę przykuły pomysłowo wyeksponowane wizerunki mniej lub bardziej znanych absolwentów tej szkoły. Zupełnie inne wrażenia towarzyszyły wizycie w pałacu Izraela Poznańskiego, w którego wnętrzach znajduje się Muzeum Miasta Łodzi, a jeszcze inne zwiedzaniu zlokalizowanej tuż obok Manufakturze – praktycznego połączenie świata rozrywki, kultury, usług i handlu.

Sporą atrakcją było również zwiedzanie starego cmentarza, gdzie sąsiadują ze sobą cmentarz katolicki, żydowski i ewangelicki. Nie mogło też zabraknąć fotek z najbardziej znanymi mieszkańcami Łodzi – Julianem Tuwimem i Arturem Rubinstenem, którzy obecnie podejmują gości na ulicy Piotrkowskiej, czy Aleksanderm Kamińskim, którego charakterystyczny pomnik znajduje się w Parku Staromiejskim.

W dotychczasowych wyprawach ostrowscy instruktorzy zwiedzili już m.in. Kraków, Warszawę, Zakopane, Gdańsk, Toruń, Sandomierz, Kazimierz Dolny, a nawet Pragę.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy