AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Igor Tuleya gościł w Ostrowie /foto/

Miasto

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya, zaangażowany w walkę o obronę niezależności sądów przyjechał do Ostrowa na zaproszenie grupy Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła”.

Galeria zdjęć


Na spotkanie z warszawskim sędzią, zorganizowane w sobotę 1 grudnia w ostrowskim Klubie Czekolada, przybyło kilkudziesięciu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oraz liczne grono przedstawicieli mediów.

Sędzia Igor Tuleya tłumaczył motywy swojego zaangażowania w obronę niezawisłego sądownictwa, mówiąc że „obrona wartości nie ma swojej ceny” i choć ma świadomość, że wymaga to pewnej odwagi, to jednak postawę taką uważa za swój obowiązek jako sędziego Rzeczypospolitej Polskiej. Opowiadał przy tym o swoich prawniczych autorytetach, wśród których wymienił profesora Adama Strzembosza.

Pytania ostrowian przybyłych na spotkanie dotyczyły głównie sądownictwa, ale nie zabrakło też pytań dotyczących niezależności mediów. W obu przypadkach wskazywano na działania wymierzone przeciwko niepokornym sędziom i dziennikarzom, mające wywołać „efekt mrożący”. Sędzia Tuleya podzielił zgłaszane z sali obawy, przywołując własne doświadczenia związane z najbardziej rażącymi przypadkami postępowań dyscyplinarnych wymierzonych w sędziów.

Odpowiadając na pytanie dotyczące chaosu, jaki nastąpił w systemie sądowniczym, mówił że według pesymistycznych przewidywań ekspertów uporządkowanie polskiego sądownictwa, przy założeniu dobrej woli władzy ustawodawczej, może zająć tyle samo czasu co jego demontaż, czyli jakieś 3-4 lata. Podkreślił jednak, że większość kontrowersyjnych ustaw wprowadzonych przez obecną władzę jest jednoznacznie oceniana przez autorytety prawnicze w Polsce i na świecie i na tym polu nie przewiduje jakichś sporów, gdyż są to przypadki dość oczywiste. Dodał przy tym, że grono prawników gotowych „legalizować” wprowadzane zmiany jest bardzo wąskie, a gotowość tą uważa za rodzaj wyrachowania osób liczących na przychylność obecnej władzy.

Na zakończenie spotkania Igor Tuleya podziękował ostrowskim Spacerowiczom, za wytrwałość i podejmowane lokalnie działania, podkreślając że dodają one siły sędziom, którzy zdecydowali się głośno mówić o upolitycznianiu sądów. Życzył ostrowianom dalszego zaangażowania, dodając że w działaniach tych ważniejsza jest jakość niż ilość.

Już wkrótce zaprezentujemy obszerny wywiad z sędzią Igorem Tuleyą.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego