AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Problem smogu w Wielkopolsce i konkurs „Renault Easy City. Design the Future”

Kącik Prasowy

Jak wynika z przeprowadzonych przez Kantar TNS badań opinii społecznej, mieszkańcy województwa wielkopolskiego postrzegają smog jako duży problem i uważają, że ludzie muszą zmienić swoje nawyki transportowe.

Galeria zdjęć


Z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Renault Polska przez Kantar TNS wynika, iż mieszkańcy miast w województwie wielkopolskim powszechnie uważają, że zanieczyszczenie powietrza to duży problem w Polsce. Wciąż blisko połowa badanych z tego regionu przynajmniej część drogi do pracy lub szkoły pokonuje samochodem, a z komunikacji miejskiej korzysta 38% osób. 58% ankietowanych z województwa wielkopolskiego ma dostęp do centrum pozwalającego na przesiadanie się między różnymi środkami transportu.

Projekt nowoczesnego centrum przesiadkowego z infrastrukturą dla współdzielonego pojazdu autonomicznego Renault EZ-GO to zadanie uczestników konkursu „Renault Easy City. Design the Future”. Prace konkursowe można nadsyłać do 15 maja 2019 r. Więcej informacji na stronie renaulteasycity.pl

 

Mieszkańcy polskich miast a ekologia
W sumie aż 99% mieszkańców województwa wielkopolskiego wyraża opinię, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce to duży problem. Oceniając stan powietrza w swojej miejscowości, najwięcej mieszkańców tego województwa wybrało zaś odpowiedź „raczej duży problem” (47%) oraz „bardzo duży problem” (37%). Ankietowani zgadzają się, że niezbędne jest wdrażanie rozwiązań w zakresie mobilności zrównoważonej. 97% badanych z województwa wielkopolskiego wyraża opinię, że ludzie powinni częściej korzystać z transportu zbiorowego oraz uważa, że ludzie muszą zmienić swoje nawyki transportowe, mając na uwadze właśnie zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne. Zdecydowana większość (89%) chciałaby widzieć więcej pojazdów elektrycznych na ulicach. Za ich największą zaletę 70% ankietowanych uważa brak emisji spalin podczas jazdy. A jak ekologiczna świadomość przekłada się na codzienne wybory mieszkańców województwa wielkopolskiego? Najpopularniejszym środkiem transportu, podobnie jak w całej Polsce, pozostaje samochód – w ten sposób przynajmniej część drogi do pracy lub szkoły pokonuje 48% ankietowanych. 38% osób korzysta z komunikacji miejskiej, a 22% porusza się pieszo. Jednocześnie 28% mieszkańców tego regionu deklaruje, że zawsze bierze pod uwagę kwestię emitowanych zanieczyszczeń podczas wyboru środka transportu, a 42% robi to czasami.

 

Przyszłość mobilności
Według badanych transport w miastach czekają duże zmiany – już w nieodległej przyszłości mogą się tam pojawić samochody autonomiczne. 58% osób w Polsce i 64% w województwie wielkopolskim przewiduje, że stanie się to za 10-15 lat lub wcześniej, a nawet w ciągu najbliższych 5 lat. Co drugi badany w Polsce i w województwie wielkopolskim stwierdza, że jedną z głównych zalet samochodów autonomicznych jest większa mobilność dla osób, które nie potrafią prowadzić aut, np. osób starszych i młodzieży. Jednocześnie pojazdy autonomiczne i współdzielenie samochodów to sposób na zlikwidowanie korków w miastach. W połączeniu z samochodami elektrycznymi stają się częścią rewolucji inteligentnych miast.Spośród obecnie stosowanych rozwiązań na rzecz rozwoju zrównoważonego za najważniejsze mieszkańcy województwa wielkopolskiego uznają rozbudowę ścieżek rowerowych (63%) i transportu zbiorowego (54%) oraz stworzenie centrum umożliwiającego przesiadanie się między różnymi środkami transportu (60%). Obecnie do takich centrów dostęp ma 57% mieszkańców województwa wielkopolskiego, a ponad połowa tych osób (56%) korzysta z takich udogodnień. Pod względem wizji transportu za 20 lat ankietowanych można zaś podzielić na optymistów i pesymistów.  Część osób z województwa wielkopolskiego uważa, że w przyszłości większość ludzi przesiądzie się na samochody elektryczne (29%), transport zbiorowy (28%) albo nowe, obecnie nieznane środki transportu (27%). Z drugiej strony pesymiści wyrażają opinię, że sytuacja się pogorszy i jeszcze więcej osób będzie się poruszało po miastach prywatnymi samochodami (29%) albo że nic się nie zmieni (22%).

 

Konkurs „Renault Easy City. Design the Future”
Co można zrobić, by transport w miastach zmieniał się na lepsze? To zadanie m.in. dla kreatywnych architektów, projektantów czy miejskich aktywistów, którzy mogą zaproponować mieszkańcom nowe sposoby przemieszczania się po mieście. Uwzględnianie nowych środków transportu – elektrycznych, autonomicznych, wykorzystujących rozwiązania cyfrowe - a także możliwości wygodnego przesiadania się jest szansą na poprawę jakości życia mieszkańców.  Jest to zgodne ze strategią Renault określanej jako  Easy Life. Renault tworzy produkty, technologie i rozwiązania, które mają ułatwiać życie klientów. Są one przyjazne użytkownikom i uwzględniają ich różnorodne potrzeby. Easy life to także wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców miast i rozwój zrównoważonego transportu. Wpisuje się w to również wizja zrównoważonej mobilności dla wszystkich, którą już dziś realizuje Renault. Mając na uwadze, że samochody muszą dopasować się do zmieniającego się charakteru miast XXI wieku, koncern inwestuje w nowoczesne rozwiązania w dziedzinie pojazdów elektrycznych, autonomicznych, współdzielonych i zintegrowanych z otoczeniem, aby współtworzyć transport w inteligentnych miastach jutra.

Osoby, które również chcą kreować przyszłość miejskiej mobilności, mogą wziąć udział w konkursie „Renault Easy City” na projekt przyjaznego dla wszystkich użytkowników miejsca przesiadkowego z/do transportu publicznego, roweru lub innego środka transportu osobistego do/z ekologicznego pojazdu wieloosobowego Renault EZ-GO. Ich zadaniem będzie zaproponowanie koncepcji odpowiadającej potrzebom konkretnych osób - mężczyzny w średnim wieku dojeżdżającego z przedmieść do centrum miasta, emerytki regularnie jeżdżącej na swoją działkę, mieszkającej w śródmieściu studentki oraz zagranicznego turysty.
Nagroda za najlepszy projekt wynosi 20.000 zł, za drugie miejsce przewidziano 10.000 zł, a za trzecie 5.000 zł.  Przyjmowanie zgłoszeń trwa od 22 stycznia do 15 maja 2019 r. 
Uczestnicy konkursu są również zaproszeni do udziału w warsztatach w formule speed meetings - krótkich prelekcji połączonych z ćwiczeniami prowadzonych przez ekspertów, które pomogą im przygotować się do tworzenia prac konkursowych. Warsztaty odbędą się 22 lutego 2019 r. w Warszawie.
Więcej informacji o konkursie oraz zgłoszenia na stronie renaulteasycity.pl

 

Renault EZ-GO
Renault EZ-GO jest jednocześnie pojazdem i usługą. To pierwszy współdzielony pojazd autonomiczny o napędzie elektrycznym, zaprojektowany do indywidualnego przewozu lub transportu małych grup. Umożliwia wyruszenie w drogę ze stacji wynajmu lub z miejsca zgeolokalizowanego przez aplikację.  EZ-GO jest alternatywą dla prywatnych samochodów oraz dla zbiorowego transportu publicznego, metra lub autobusu, ponieważ łączy w sobie elastyczność i komfort transportu indywidualnego ze skutecznością i bezpieczeństwem transportu publicznego.

 

Inf. Constans PR, Karolina Orzeł

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego