AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

„E” to nasz poważny problem

Kącik Prasowy

Konserwanty, barwniki, emulgatory, zagęszczacze, spulchniacze… Poprawiacze zapachu, smaku, koloru, środki przedłużające przydatność do spożycia… To przykłady substancji chemicznych niemalże powszechnie dodawanych obecnie do żywności.

Niestety wiele wskazuje na to, że tego typu dodatki mogą stanowić jedną z przyczyn plagi wielu chorób dzisiejszego społeczeństwa. Alergie, problemy przewodu pokarmowego, ale co najgorsze, także nowotwory – podkreśla europoseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE, który zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie używania nienaturalnych dodatków do produktów spożywczych.

- Plagą obecnego społeczeństwa stają się choroby nowotworowe. W niektórych krajach członkowskich poziom występowania i śmiertelność z powodu nowotworów sprawia, że niemal nie ma rodziny w danej populacji, w której ktoś nie umarłby na raka. Niestety, wszystko wskazuje na to, iż do tego stanu rzeczy przyczyniają się m.in. także złe nawyki żywieniowe oraz występujące w produktach spożywczych różnego rodzaju suplementy oraz nienaturalne dodatki mające służyć m.in. poprawie zapachu, smaku czy wyglądu produktu oraz przedłużeniu jego przydatności do spożycia – uważa eurodeputowany z Wielkopolski.

Substancje dodatkowe, to składniki naturalnie niewystępujące w produkcie żywieniowym. Badania naukowe dowodzą, że ich spożycie może prowadzić do wielu schorzeń, takich jak m.in. nowotwory, alergie, choroby układu pokarmowego. Składniki dodatkowe są zatem jedną z przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych. Ponadto niezwykle alarmujące jest, że grupą ryzyka są dzieci nieposiadające jeszcze świadomości żywieniowej, u których spożywanie substancji dodatkowych może nawet prowadzić do zmian behawioralnych.

- Poprzez ładniejszy wygląd produktu oraz jego zapach, czy termin ważności, mają one spowodować zwiększenie apetytu, czy pragnienia, a poprzez to także chęci zakupu większej ilości takich produktów. Powoduje to równocześnie zwiększone spożycie, często znacznie ponad dzienne potrzeby człowieka – dodaje eurodeputowany.

- Badania pokazują, że nawet w przewidzianych prawem normach wiele dodatków jest szkodliwa dla zdrowia, zwłaszcza części społeczeństwa, ale niestety te normy są często przekraczane. System nadzoru natomiast nad stosowaniem dodatków w państwach Unii Europejskiej wydaje się, że nie w pełni gwarantuje bezpieczeństwo konsumentów. Badania dowodzą bowiem, że dopuszczalne poziomy danego dodatku są często przekraczane nawet o kilkaset procent, a weryfikacja składników dodatkowych z rzeczywiście zawartymi w produkcie jest sporadyczna. Kluczowym jednak jest to, że ustanowione normy dopuszczalności nie uwzględniają całościowej ilości dodawanych substancji chemicznych kumulujących się przecież w diecie danej osoby spożywającej wiele różnych produktów z tymi dodatkami – podsumowuje europoseł Adam Szejnfeld, który zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem, czy Komisja planuje rewizję prawa używania nienaturalnych dodatków do produktów spożywczych, a przynajmniej weryfikację dopuszczalnych poziomów obecności takich dodatków w produktach spożywczych.

***

W styczniu br. Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował sprawozdanie specjalne nr 2/2019 pt. „Zagrożenia chemiczne w żywności – unijna polityka bezpieczeństwa żywności zapewnia ochronę konsumentom, lecz stoją przed nią wyzwania”. W raporcie tym znalazły się zapisy mówiące o tym, że unijny system ochrony konsumentów przed zagrożeniami chemicznymi w żywności opiera się na rzetelnych podstawach i respektuje się go na całym świecie, jednak obecnie jest on przeciążony. Ani Komisja Europejska ani państwa członkowskie UE nie mają zdolności do jego pełnego wdrożenia. Dlatego konieczne są działania mające na celu rewizję regulacji w zakresie substancji chemicznych w żywności, paszy i roślinach oraz organizmach żywych zwierząt.

Sprawozdanie jest dostępne na stronie:
https://www.eca.europa.eu/pl/Pages/DocItem.aspx?did=48864


Inf. Biuro Posła do PE Adama Szejnfelda
 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego