AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

„Potrzebne spotkanie”

Powiat

Jak można było usłyszeć – spotkanie to potrzebne było obu stronom. Mowa o spotkaniu otwartym przedstawicieli ostrowskiej opozycji ulicznej zwanych Spacerowiczami, ze starostą Pawłem Rajskim.

Na swoje kolejne „czwartkowe spotkanie” zorganizowane w ostrowskim n-Klubie przedstawiciele grupy Ostrowski Łańcuch Protestacyjny „Łańcuch Światła” zaprosili starostę Pawła Rajskiego. Ostrowscy Spacerowicze, od dwóch lat są zaangażowani m.in. w organizację protestów w obronie sądów, w działalność Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, a ostatnio również w aktywizowanie lokalnej społeczności do udziału w jesiennych wyborach samorządowych.

Fakt zawiązania w powiecie ostrowskim koalicji KO-PiS-PSL odbił się w Polsce szerokim echem i spotkał się z krytyką również ze strony Spacerowiczów, którzy w październiku wystosowali w tej sprawie List Otwarty do radnych Koalicji Obywatelskiej.

Po 100 dniach funkcjonowania nowej koalicji starosta Paweł Rajski skorzystał z zaproszenia Spacerowiczów na spotkanie, które stało się okazją by wyjaśnić nurtujące obie strony kwestie.

Swoje wystąpienie Paweł Rajski rozpoczął od prezentacji „kamieni milowych” powiatu ostrowskiego w minionych dwóch kadencjach przypominając m.in. inwestycje w szpital, oddanie do użytku Centrum Kształcenia Praktycznego czy budowę dróg i ścieżek rowerowych.

- Nie byłoby tych „kamieni milowych” – mówił starosta – gdyby nie współpraca całej Rady Powiatu. Hasło „zgoda buduje” udało nam się przekuć na konkretne działania, dlatego też wolą wszystkich radnych Koalicji Obywatelskiej było, aby taką współpracę kontynuować – dla dobra mieszkańców powiatu ostrowskiego.

Dopytywany, czy „w imię zasad” Koalicja Obywatelska nie powinna ograniczyć się tylko do jednego koalicjanta Paweł Rajski odpowiedział, że koalicja powiatowa zapięta „na jeden guzik” byłaby bardzo krucha i nie gwarantowałaby skutecznego działania.

Dyskusja dość szybko przeszła do tematów związanych z przyszłością. Na pytanie o wpływ polityki na funkcjonowanie samorządu starosta wyraźnie podkreślił swoje obawy związane z finansowaniem szpitala oraz reformy szkolnictwa. Przedstawił dane liczbowe i statystyki związane z funkcjonowaniem tych dwóch obszarów. Jak mówił – rośnie w Polsce liczba szpitali, które się zadłużają, z kolei na utrzymanie szkół powiat musi w tym roku przeznaczyć aż 11 milionów złotych, z czego 3 mln. zł to koszta związane z przystosowaniem szkół do wdrożenia reformy.

Z kolei uczestnicy spotkania pytani przez Pawła Rajskiego o swoje spostrzeżenia zgłaszali uwagi w dużej mierze skoncentrowaniu na służbie zdrowia – od kształcenia, przez kwestie kadrowe, aż po funkcjonowanie poszczególnych oddziałów ostrowskiego szpitala.

Po zakończeniu części oficjalnej była również okazja do rozmów indywidualnych, z czego część przybyłych na spotkanie mieszkańców skorzystała.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego