AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

XIII Rajdo-biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”

Turystyka

W dniach 8-10 marca w Nowych Skalmierzycach odbyła się XIII edycja Rajdo-biwaku "Szlakiem Powstańców Wielkopolskich” przygotowana przez harcerzy ze Szczepu ZHP „Granica” im. Powstańców Wielkopolskich z Nowych Skalmierzyc należących do Hufca ZHP Kalisz.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa, gdyż odbywała się pod patronatem honorowym zarówno Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzego Łukasza Walczaka jak i Chorągwi Wielkopolskiej ZHP im. Powstańców Wielkopolskich. Rajdo – Biwak jest to cykliczna impreza harcerska upamiętniająca wydarzenia sprzed 100 lat – z Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Nowe Skalmierzyce w jeden weekend w roku zamieniają się w powstańcze miasteczko, na ulicach którego można spotkać grupy powstańców, patrole niemieckie i przypadkowych klimatycznych przechodniów. Z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród harcerzy – w tym roku po raz pierwszy zyskała miano imprezy chorągwianej!

W piątek po południu do Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach (zamienionej na czas trwania imprezy w "Kamienicę") zaczęły docierać harcerskie patrole, uczestnicy biwaku. W biurze "Kamienicy" odbierali klucze do swoich pokoi, w których przygotowywali się do 9. Międzynarodowego Dnia Kobiet (rok 1919). Z okazji święta odbył się pokaz mody retro oraz potańcówka. Po wieczornych zabawach nadszedł czas na apel, który oficjalnie, rozkazem L1/2019, rozpoczął XIII Rajdo-Biwak.

W sobotę od rana pierwsze patrole wyruszyły na trasę gry, której tematem było właśnie Powstanie Wielkopolskie. Ich zadaniem było przejście trasy składającą się z 19 punktów kontrolnych, na których czekały na nich przeróżne zadania. I tak spotkali m.in Gazeciarza, Pucybuta, dotarli do Dowództwa, gdzie składali Przysięgę Wierności. Musieli przy tym zwracać uwagę na niemieckie patrole, a nawet przyszło im odbijać jeńców z rąk wroga. Wśród mniej niebezpiecznych, choć równie trudnych zadań było dostarczanie meldunków, materiałów, dostarczanie leków do szpitala polowego, a także tworzenie materiałów propagandowych, a nawet nagranie audycji radiowej.

Po przebyciu całej trasy utrudzone patrole powracały do "Kamienicy" na zasłużony obiad i odpoczynek. Po nabraniu sił przemaszerowali w szyku pod skalmierzycki Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Zespół reprezentacyjny Szczepu przygotował specjalny apel, odbyło się złożenie kwiatów oraz zniczy. Wisienką na torcie była Gala rozdania statuetek Profil Paderewskiego, która odbywała się w Starym Kinie. Uczestnicy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście poznali tam zwycięzców Rajdo-Biwaku, w pięciu różnych kategoriach: Znakomite aktorstwo, Mistrzowie współpracy, Najchytrzejsi z chytrych, Najlepszy strój oraz najbardziej prestiżowej Zwycięzcy XIII edycji. Po części oficjalnej uczestnicy Rajdo-Biwaku wrócili do szkoły na poczęstunek, a rodzice wraz z delegatami Chorągwi Wielkopolskiej udali się na spotkanie Koła Przyjaciół Harcerstwa.

Imprezę zakończył niedzielny apel, po którym wszyscy uczestnicy wyczerpanim, ale szczęśliwi rozjechali się do domów. Każdy otrzymał cenne pamiątki: specjalne wydanie szczepowego śpiewnika „Krawężnik”, złotą plakietką okolicznościową i innymi gadżetami.

- To był naprawdę wyczerpujący czas dla naszych uczestników. Pełen wrażeń, emocji, śmiechu, łez. Łącznie, wszyscy przeszli ponad 1400km! Wykazali się niesamowitą odwagą, sprytem, ale i chęcią do współpracy i pomocy! To czysta przyjemność przygotowywać dla nich taki rajd! - mówią organizatorzy imprezy.

A oto zwycięzcy Rajdo-Biwaku w poszczególnych kategoriach:
"Znakomite aktorstwo" - Patrol  Granat /Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej/
"Najchytrzejsi z chytrych" - Patrol Feniksy /Hufiec Kalisz/
"Mistrzowie współpracy" - Patrol Commando /Hufiec Poznań Wilda/
"Najlepszy strój" - Patrol Republiki Ostrowskiej /Hufiec Ostrów Wielkopolski/
"Zwycięzcy XIII Rajdo - Biwaku" - 1 Pluton Jarocińskich Kompanii Lotnych /Hufiec Jarocin/  

Pozostali uczestnicy Rajdo-Biwaku:
- Morro /Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej/
- Team Vasyl /Hufiec Kępno/
- Commando /Hufiec Poznań Wilda/
- Spalone podpłomyki /Hufiec Kalisz/
- Sami z siebie /Hufiec Kalisz/
- Motta satino /Hufiec Kutno/
- Kabanoski z małej wioski /Hufiec Kalisz/
- Olkamakualel /Hufiec Kalisz/
- Powstańcze Wróble /Hufiec Kalisz/
- Gustowny Patrol Wszechobecnej Miłości /Hufiec Leszno/
- NIEWIEDZA KIELCE /Hufiec Kielce Miasto/
- KROKODYLE /Hufiec Wschowa/
- Dej luńt klamsztula /Hufiec Trzemeszno/

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację kolejnej edycji Rajdo-Biwaku. Bez ich pomocy nie udałoby się zorganizować tak świetnego przedsięwzięcia. Dziękujemy panu burmistrzowi Jerzemu Łukaszowi Walczakowi za wsparcie naszej inicjatywy oraz pani Teresie Kiełbik – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach za udzielenie nam po raz kolejny szkoły. Dziękujemy sponsorom i partnerom naszej imprezy. Dziękujemy członkom Szczepu za nieocenioną pomoc organizacyjną. Dziękujemy rodzicom i członkom Szczepowego Koła Przyjaciół Harcerstwa za zaangażowane w akcję, przygotowanie wypieków i częstowanie naszych bohaterów ciepłą herbatą i kanapkami na trasie rajdu! Dziękujemy mieszkańcom z Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce za Jesteście wspaniali! Mam nadzieję, do zobaczenia w przyszłym roku! - dodaje pwd. Ada Szmyt – komendant tegorocznej edycji.

Inf. Gabriela John
Fot. Lerachef Studio

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta