AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Wielkopolscy Rolnicy Roku z powiatu ostrowskiego

Powiat

Dwa gospodarstwa z terenu powiatu ostrowskiego znalazły się w gronie laureatów konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Rozstrzygnięcie konkursu, którego organizatorem jest samorząd Województwa Wielkopolskiego odbyło się 17 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu.

To była już osiemnasta edycja tego konkursu. Miarą popularności tej imprezy jest m.in. fakt, że w Sali Ziemi zgromadziło się ok. dwa tysiące uczestników. Jak mówił Wicemarszałek Województwa Krzysztof Grabowski:  

- Cóż jednak by znaczyła gala gdyby nie wielkopolskie rolnictwo i rolnicy. Rozwijają gospodarstwa, mają pomysł na ich funkcjonowanie, dbają by rolnictwo było na bardzo wysokim poziomie. Zmieniają się uwarunkowania, technologia, ale nie zmienia się pracowitość i dążenie do osiągania wyników w produkcji – powiedział wicemarszałek.

Wielkopolskie rolnictwo charakteryzuje się duża różnorodnością gałęzi produkcji. Dominującą w regionie jest produkcja żywca wieprzowego. To z Wielkopolski pochodzi ponad 34 proc. krajowej produkcji tego mięsa (ok. 4 mln sztuk). Ta różnorodność przewijała się także w nominowanych gospodarstwach. Do konkursu zgłoszono 35 gospodarstw i chociaż najwięcej stanowili hodowcy była, trzody chlewnej, to wśród laureatów znaleźli się hodowcy koni, ryb, róż pszczół a także danieli.

W ciągu 18 lat trwania konkursu zgłoszono do niego 1100 rolników, a 166 otrzymało statuetkę ,,Siewcy’’ i tytuł ,,Wielkopolskiego rolnika roku’’. W tegorocznej edycji przyznano 19 nominacji i zaledwie 9 statuetek.

Co roku silną reprezentację producentów rolnych ma powiat ostrowski. W tym roku laureatami zostały dwa gospodarstwa:

Arleta i Zbigniew Nowaccy z Ociąża w Gminie Nowe Skalmierzyce. Prowadzą gospodarstwo o powierzchni 46 ha i specjalizują się w produkcji róż. Rocznie dostarczają na rynek 4,5 miliona sztuk tych kwiatów. Ponadto uprawiają także tulipany ok. 1,6 mln sztuk. W ich szklarniach rośnie dwadzieścia odmian tych kwiatów na specjalnych matach mineralnych. Produkcja róż w dwóch szklarniach o powierzchni 10 tys. m kw. i 11 tys. m kw. Ich gospodarstwo jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, a produkcję kwiatów wspiera szereg rozwiązań elektronicznych, m.in. monitoring, który wpływa na poprawę jakości kwiatów, ale i ochronę środowiska.

Regina i Lech Studniewscy – prowadza gospodarstwo o powierzchni 230 ha w Gutowie w Gminie Ostrów Wielkopolski. Specjalizują się w produkcji roślinnej i hodowli koni. Siedlisko obejmuje 7 hektarowy kompleks pałacowo-parkowy Zamek Gutów. Posiadają własne magazyny na  zboże, stajnie, powozownie, kuźnię. Do gospodarstwa  należą również stawy o łączniej powierzchni 1,5 ha, a woda w nich zgromadzona wykorzystywana jest do nawadniania upraw warzyw. W roku 2018 państwo Studniewscy zdobyli także tytuł "najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich".

Nagrodą dla zwycięzców jest statuetka siewcy oraz czek o wartości 10 tys. złotych.

W uroczystej gali w Poznaniu władze powiatu ostrowskiego reprezentowali: starosta ostrowski Paweł Rajski, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Piotr Walkowski. Obecny był także Jerzy Łukasz Walczak burmistrzy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli