AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Wernisaż Martyny Antczak

Rozrywka i kultura

Już niedługo, 04 kwietnia w Klubie Stara Przepompownia odbędzie się wernisaż prac fotograf, Martyny Antczak. Artystka przedstawi swoje najnowsze fotografie z cyklu projektu „Mirror Selfies”.

Zalążki projektu Mirror Selfies pojawiły się w głowie artystki niespodziewanie, a jego ewolucja była bardzo zaskakująca. Podróż ta rozpoczęła się od spędzania czasu z przyjaciółmi i wykonywania im portretów. Po jakimś czasie utworzył się portretowy cykl. 

– Wykonywanie zdjęć ludziom stało się rytuałem, podczas którego spędzamy ze sobą czas, prowadzimy bardzo szczere rozmowy i współodczuwamy się wzajemnie. Zachodzi między nami zjawisko, które powszechnie nazywane jest empatią. Pod koniec spotkania przechodzimy do wykonania zdjęcia przez szybę. 

Cały ten proces ma symbolizować spotkanie odbicia w lustrze. Zaglądając w zwierciadło – zaglądamy w siebie. Stajemy się wzajemnym odbiciem, ponieważ wszystko, co kierowane jest z wnętrza artystki, z jej gestów i z jej ust odbija się od od osób portretowanych i wraca do niej. Działa to także w drugą stronę. Działa to dokładnie tak samo, gdy zerkamy w zwyczajną lustrzaną taflę. 

– Przez cały proces tworzenia projektu nie miałam pojęcia dokąd ten eksperyment mnie zaprowadzi. Dałam ponieść się fali, która zabrała mnie w bardzo prywatną, trudną, krętą, introspektywną i retrospektywną podróż. Pozwoliła mi lepiej zrozumieć otaczający mnie świat i tym sposobem zrozumieć siebie – opowiada artystka. 

Artystka sfotografowała najważniejszych członków swojej rodziny, przedstawiających różne warstwy pokoleniowe. Odnajdując w nich siebie zrozumiała pewne mechanizmy i wydarzenia, które rządzą historią jej rodziny oraz jej własną. 

– Uświadomiłam sobie, że wszystkie wydarzenia w mojej rodzinie, które miały miejsce przed moimi narodzinami, w dużym stopniu ukształtowały to, jakim człowiekiem jestem obecnie. Zrozumiałam, że moja droga zaczęła się dużo wcześniej zanim fizycznie pojawiłam się na świecie – mówi Martyna Antczak.

 – Eksperyment doprowadził mnie do wielu osobistych odkryć, samorozumienia i porozumienia ze światem. Przez cały czas jego wykonywania posilałam się myślami zaczerpniętymi z literatury. Jest to istotna część tworzenia projektu, która nie doprowadziła mnie do utworzenia nowych i zaskakujących wniosków na temat życia, ale pozwoliła na pełne zrozumienie tego, co dawno temu zostało spisane w folklorze, w ludowych pogańskich wierzeniach, w antyku, w renesansie, w literaturze nowofalowej i tego, czym obecnie posila się współczesna literatura. Końcowym etapem tworzenia mojego eksperymentu jest wyciągnięcie osobistych wniosków na temat przenikania się ludzkich historii, karmiczności i współtworzenia jedności – podsumowuje artystka.

Kuratorem wystawy jest Małgorzata Margarita Dąbrówka. Wystawa jest w części sfinansowana z grantów przyznanych przez Miasto Ostrów Wielkopolski dla Stowarzyszenia z Inicjatywą.

REKLAMA
Julia Latajka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli