AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Kolejne spotkanie z mistrzem fotografii 

Rozrywka i kultura

W najbliższy czwartek, 04 kwietnia odbędzie się spotkanie z Tomkiem Sikorą. Jest on fotografem, a także autorem kilkudziesięciu wystaw na całym świecie. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Spotkanie z mistrzem fotografii”. 

Tomek Sikora to autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 80 wydawnictw autorskich. W latach 70-tych pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy. W 1979 zrealizował dwa duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu na Biennale Młodych.

W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Dwukrotnie uznany fotografem roku w Australii. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

Jesienią 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album „ Tomek Sikora - Światłoczuły“ zawierający kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Tomka Sikory.We wrześniu ubiegłego roku Agora wydała książkę „Kapitalnie” - Tomek Sikora w rozmowach z Dorotą Wodecką.

Tomek Sikora specjalizuje się w fotografii ulicznej, której fenomenem jest zatrzymanie czasu, chwili, momentu, gestu trwającego zaledwie ułamek sekundy. 

– Zapisujemy coś, co umyka naszej uwadze w ciągłym rejestrowaniu wydarzenia okiem. Pamięć nie jest w stanie zarejestrować każdej klatki, elementu ciągłego obrazu – opowiada artysta. 

To, co pozwala mu upolować ten jedyny, szczególny moment to mały aparat, na wysokości biodra, wytężona obserwacja tego, co się dzieje wokoło, koncentracja i zdolność przewidywania, a zwłaszcza refleks. Właśnie w taki sposób jest on w stanie zatrzymać czas, kiedy człowiek przybiera szczególny  grymas zatarty w rzeczywistości przez to co się działo przed i dzieje po.

– Tak właśnie powstała seria zdjęć ulicznych. Szczegółowa analiza tych obrazków przekonuje mnie raz jeszcze, że fotografia  nie jest odbiciem rzeczywistości. Jest natomiast kreatorem anegdot, które budujemy na podstawie relacji między poszczególnymi elementami obrazu – opowiada fotograf.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 04.04 na Małej Scenie OCK o godz. 19:00. Przed spotkaniem obędzie się wernisaż wystawy „Fotografia uliczna” w Galerii PIK OCK.

REKLAMA
Julia Latajka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego