AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

IV Biegowa Droga Krzyżowa

Powiat

200 osób z całej Polski wzięło udział w IV Biegowej Drodze Krzyżowej. Uczestnicy ekstremalnego przedsięwzięcia pokonali 21 km biegnąc z Ostrowa Wielkopolskiego na Golgotę do Sadowia i z powrotem.

Wieczorem biegacze zgromadzili się na Mszy św. w kościele św. Pawła Apostoła, skąd po odpaleniu pochodni od paschału wyruszyli w drogę z krzyżem i intencjami. Bieg z zachowaniem milczenia przeplatany był 14 stacjami, podczas których odczytano rozważania pasyjne. Uczestnicy zatrzymali się także przy Klasztorze Ojców Pasjonistów w Sadowiu.

Kierownikiem duchowym i dyrektorem biegu od początku jest ks. Łukasz Zawidzki, wikariusz parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim.

Biegowa Droga Krzyżowa to forma duchowości dla osób aktywnych, przekraczających siebie, poszukujących wyzwań i szukających Boga również poza murami kościoła. Sportowe zmaganie z bólem i trudem nocnej drogi ma nie tylko wymiar fizyczny. To przede wszystkim próba zmierzenia się z prawdą o krzyżu i sobie samym. Mamy nadzieję, że upamiętnienie męki i śmierci Pana Jezusa przez wysiłek pomoże głębiej przeżyć Wielki Post i przygotować się do wydarzeń Wielkiej Nocy – mówi w rozmowie z KAI ks. Łukasz Zawidzki.

Tegoroczna droga krzyżowa odbyła się pod hasłem „Przemienienie”. – Poprzez taką inicjatywę chcemy dotrzeć do ludzi, którzy na co dzień unikają kościoła, którzy nie pojawiliby się w kościele na drodze krzyżowej, a tak mają szansę, aby z jednej strony sprawdzić się pod kątem fizycznym, ale też wzmocnić pod kątem duchowym – dodał duchowny.

W organizacji biegu pomagają: kierownik trasy Witold Olejniczak, Jan Trzcieliński i Magdalena Gieszczyńska.

Półmaraton zakończył się w kościele św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim wspólną modlitwą i rozdaniem pamiątkowych medali.

Uczestników Biegowej Drogi Krzyżowej witał ks. kan. Jacek Kita. – Bardzo się cieszę, że kolejna edycja tej drogi krzyżowej zgromadziła was do podjęcia trudu fizycznego i duchowego, który prowadzi do przemiany. Nasza droga życia tak naprawdę jest drogą przy krzyżu Jezusa Chrystusa. Dziękuję wam za piękne świadectwo wiary – powiedział proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim.

Obok ks. Łukasza Zawidzkiego w półmaratonie wzięli udział ks. Paweł Ponitka, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Lewkowie i ks. Mateusz Kasprzak, wikariusz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie.

Uczestnicy drogi krzyżowej podkreślali, że Biegowa Droga Krzyżowa Stacja Golgota to nie tylko duchowe rozważanie męki Pana Jezusa, ale także trud i poświęcenie.

Po raz czwarty zdecydowałem się wziąć udział w tej drodze krzyżowej. Nie zawsze jest czas, aby w piątek iść do kościoła na drogę krzyżową, więc co roku staram się uczestniczyć w tej formie nabożeństwa. Ta droga krzyżowa jest połączona ze sportem, czyli z czymś co lubię, bieganiem, które jest okazją do wyciszenia i przemyślenia pewnych spraw – stwierdził Krzysztof z Ostrowa Wielkopolskiego.

Pierwszy raz biegłam w półmaratonie drogi krzyżowej. Wcześniej słyszałam bardzo dużo dobrych opinii na temat tego biegu. Chciałam spróbować czegoś nowego. Na pewno jest to wezwanie dla osób wierzących, żeby umocnić się duchowo – zaznaczyła Karolina z Nowych Skalmierzyc.

Źródło: ekai.pl

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli