AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Uczniowie SP 7 na wymianie międzynarodowej w Rumunii

Nauka

Rumunia to kraj pełen kontrastów. Wioski i małe miasteczka pełne idylli i uroku z pięknymi małymi cerkwiami oraz miasta, w których znakomita większość to szare budynki w stylu socrealistycznym czekające na rewitalizacje i kontrastujące z pięknymi zabytkami oraz nowoczesnymi biurowcami. Przede wszystkim jednak Rumunia to wspaniali ludzie, o czym przekonali się uczestnicy programu Erasmus +. Oprócz uczniów ostrowskiej „Siódemki” w programie uczestniczą szkoły z Portugalii, Anglii, Chorwacji, Turcji oraz oczywiście wizytowanej Rumunii.

Galeria zdjęć


Pierwszy dzień upłynął pod znakiem wspólnych spotkań i rozmów. Dla niektórych uczniów, uczestniczących we wcześniejszych spotkaniach była to wyczekiwana z utęsknieniem chwila po ponad kilkumiesięcznej przerwie.  Oficjalne powitanie miało miejsce w szkole partnerskiej w Branesti, oddalonej o kilkanaście kilometrów od stolicy Rumunii – Bukaresztu. Następnie, zarówno uczniowie jak i nauczyciele zwiedzali budynek szkoły z przyległą infrastrukturą. Warto wspomnieć, że cała szkoła była przepięknie udekorowana barwami krajów uczestniczących, a każdy kraj miał „dedykowaną” salę lekcyjną gdzie rumuńscy uczniowie przygotowali niespodzianki. Dla uczestników z Polski były to piosenki, ręcznie i misternie wykonane gadżety w barwach biało-czerwonych, wspólna lekcja muzyki przy użyciu programów komputerowych oraz bardzo ciekawa prezentacja o Polsce w języku angielskim. Na koniec pierwszego dnia zorganizowany był Erasmus Stall, czyli stoisko gdzie każdy kraj uczestniczący w projekcie, prezentował swoje walory kulturowe i krajoznawcze, jak i  „zachwalał” swoje wyroby cukiernicze. Polskie czekoladki i cukierki jako pierwsze zniknęły z ekspozycji, co odbieramy jako potwierdzenie wybornej jakości produktów znad Wisły.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem wspólnych zajęć w bibliotece m.in. na malowaniu koszulek elementami charakterystycznymi dla obecnej edycji Erasmusa, której przewodnią ideą jest zwalczanie rasizmu oraz wszelkich zachowań negatywnych wynikających z braku tolerancji. Miały również miejsce konkurencje sportowe, gdzie każda grupa prezentowała najbardziej niszową, charakterystyczną dla danego kraju dyscyplinę sportową.  W godzinach popołudniowych lokalna społeczność miasteczka przygotowała niezwykłe widowisko przedstawiające folklor rumuński, nadal zajmujący bardzo ważne miejsce w świadomości mieszkańców Rumunii.

Kolejny dzień to wycieczka Transylwanii, która słynie z pięknych krajobrazów górskich
z tajemniczymi zamkami. Grupa zwiedziła zamek Peles oraz Bran .

W ostatnim dniu uczniowie wspólnie wykonywali baner, posadzili drzewko oraz uczestniczyli w zajęciach szkolnych. Wieczorem odbyło się przyjęcie pożegnalne, podczas którego rozdane zostały pamiątki oraz dyplomy dla uczestników programu.  Były chwile wzruszeń, wspólne tańce, śpiewy  i fotografie. 

Polscy uczniowie uczestnicząc w wizycie do Rumunii nie tylko wzbogacili się o wiedzę kulturową, językową,  ale nade wszystko powracają z cennym bagażem doświadczeń kształtujących osobowość i pomagających w lepszym zrozumieniu świata.

Pomimo, że  z programu  Erasmus + korzysta obecnie mniej niż 5% młodych Europejczyków, plany na przyszłość komisji zajmującej się sprawami programu w ramach Parlamentu Europejskiego są bardzo optymistyczne. Celem jest podwojenie liczby uczestników do roku 2025. Dlatego też obecnie uczestnictwo w programie jest bardzo cennym i wyjątkowym sposobem na podniesienie kompetencji w zakresie tematyki projektu, udoskonalenie umiejętności językowych i międzykulturowych. Koordynatorem programu Erasmus +  jest pani Monika Dryjańska.

Ostrowską Siódemkę w Rumunii reprezentowali uczniowie: Zuzanna Idzior oraz Małgorzata Guździoł z klasy 7c oraz Mateusz Gumienny i Tobiasz Ibron z klasy 6b. Opiekunami grupy byli Danuta Żywica oraz Leszek Wikariak.

Inf. SP 7

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego