AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Nauczyciele wyszli na ulice /video/

Miasto

Takiej manifestacji w Ostrowie jeszcze nie było – kilkuset nauczycieli wraz z popierającymi strajk w oświacie mieszkańcami naszego miasta zgromadziło się pod dawnym Klubem Nauczyciela, a następnie przemaszerowało na Rynek w ramach akcji „Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem”.
Galeria zdjęć


Manifestacje związane z protestem nauczycieli odbyły się w czwartek 11 kwietnia w kilku miastach w Polsce. W Ostrowie za sprawą grupy Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” nauczyciele mieli okazję nie tylko zamanifestować, ale i spotkać się i uzyskać porady prawne od mecenasa Michała Wawrykiewicza.

Michał Wawrykiewicz jest współtwórcą inicjatywy „Wolne Sądy” , która zaangażowała się w walkę o niezależne sądownictwo w Polsce. To właśnie prawnicy skupieni wokół tej inicjatywy postanowili skorzystać w tej walce z pomocy instytucji stojących na straży praworządności w Unii Europejskiej. Do Ostrowa M. Wawrykiewicz przyjechał na zaproszenie Ostrowskich Spacerowiczów, by w ramach organizowanych przez tą grupę „spotkań czwartkowych” przedstawić historię i teraźniejszość batalii o Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądowniczą.

- Życie pisze swoje scenariusze – mówi jeden z organizatorów spotkania – trwający od poniedziałku strajk nauczycieli sprawił, że poprosiliśmy mecenasa Wawrykiewicza by spotkał się z nauczycielami i podzielił się z nimi swoją wiedzą prawniczą w kwestii odbywającego się protestu.

Sala ostrowskiego nKlubu podczas spotkania z Michałem Wawrykiewiczem pękała w szwach i nie wszystkim zainteresowanym udało się wejść do środka, stąd niektórzy przysłuchiwać się musieli dyskusji z korytarza. Nauczyciele pytali o kwestie związane z wynagrodzeniem za dni strajkowe, możliwe inne formy protestu, ale również o szereg drobnych spraw, związanych np. z poddawaniem protestujących „efektowi mrożącemu” jak wysyłanie do szkół policji, Inspekcji Pracy, czy też zaleceniu kuratoriów aby strajkujące osoby ewidencjonować w Systemie Informacji Oświatowej.

Liczba zainteresowanych podwoiła się podczas zaplanowanego na godzinę 20 „Łańcucha Światła z Wykrzyknikiem”. Zgromadzeni przed nKlubem nauczyciele i mieszkańcy Ostrowa kredą wyrysowali ma chodniku małe i duże wykrzykniki – symbol protestu nauczycieli, a następnie przemaszerowali do Rynku, gdzie manifestacja zakończyła się przy stoliku burmistrza Stefana Rowińskiego.

Strajkujący od 8 kwietnia nauczyciele domagają się podwyżki wynagrodzeń i wycofania wprowadzonych przez MEN przepisów m.in. wydłużających ścieżkę awansu zawodowego, a także zwiększenia nakładów na oświatę i odciążenia budżetów oświatowych samorządów. Według naszych ustaleń w strajku w powiecie ostrowskim uczestniczy 56% przedszkoli, 85% szkół podstawowych oraz 100% szkół ponadpodstawowych (dane dotyczą szkół prowadzonych przez samorządy). Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego w proteście bierze udział blisko 80% placówek, a według informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej jest to niespełna 50% placówek.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli