AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Jubileuszowy 20. Rajd Primo

Turystyka

Po raz 20 harcerskie drużyny z Ostrowa i okolic rywalizowały na trasach Rajdu Primo organizowanego przez Szczep Drużyn ZHP „Jedyneczka”.
XX Rajd Primo odbył się w dniach 18-20 maja. Organizatorzy jubileuszowej edycji przygotowali dla uczestników szereg atrakcji. Tym razem wszystkie zlokalizowane były na terenie Ostrowa, gdyż właśnie pokazanie uroków i ciekawostek naszego miasta było głównym celem tegorocznej imprezy.

Rajd rozpoczął się apelem przy pomniku 100-lecia ostrowskiego harcerstwa w Parku 3 Maja, skąd patrole wyruszyły na grę INO wytyczoną ulicami Ostrowa, z metą na Stanicy „Zielona Polana”. Tam wieczorem odbyło się ognisko, na którym hm. Dariusz Potasznik przybliżył genezę i historię Rajdu Primo.

 W sobotę rano harcerskie patrole wyruszyły do punktów zlokalizowanych na terenie miasta, gdzie miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, a przy okazji zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności. Punkty kontrolne znajdowały się w miejscach dla Ostrowa charakterystycznych jak Synagoga, Ratusz, stary cmentarz, strażnica przy ul. Staszica, konkatedra czy Mediateka. Dodatkowe „bonusy” można było zdobyć odszukując po drodze ostrowskie jabłuszka, co okazało się tyleż ciekawe co łatwe – wszystkich 12 jabłuszek „padło łupem” poszukiwaczy.

W części popołudniowej na uczestników rajdu czekały warsztaty w Akademii Szycia Mannequin, Warsztatowni „Mydło i Powidło” i związana z warsztatami gra miejska szlakiem wody, pod wodzą „łaziebnego”. Z warsztatów harcerze wyszli z własnoręcznie wykonanym mydłem i uszytymi zakładkami do książek, zaś w trakcie gry miejskiej otrzymali sporą dawkę wiedzy o Ostrowie, która pomogła im rozbroić tykającą bombę odnalezioną przy siedzibie miejskich wodociągów. Zwieńczeniem wędrówek po mieście była wizyta w Ratuszu i udział w Nocy Muzeów. Mimo zmęczenia, nie zabrakło uczestnikom sił i energii by w wiecznej części zaprezentować brawurowe występy kabaretowe.

W niedzielę przyszedł czas na podsumowanie trzydniowych zmagań – po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że najwięcej zgromadził ich patrol JODRZEW z 58 Drużyny Starszoharcerskiej M.O.S.T. , miejsce 2 zajęła 101 Drużyna Harcerek Starszych „Irinen”, a 3 miejsce przypadło 1 Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki.

W imieniu organizatorów składamy podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu zajęć ostrowskiej Mediatece, Warsztatowni Mydło i Powidło i Akademii Szycia Mannequine


Historia Rajdu Primo sięga roku 1986, kiedy to 1 Drużyna Starszoharcerska im. Tadeusza Kościuszki uroczyście świętowała swoje 70-lecie. Rok później pojawił się pomysł, by kolejne rocznice uczcić organizacją rajdu harcerskiego. Ostatecznie pierwsza edycja Rajdu Primo odbyła się w roku 1988, a jego trasa prowadziła z Koziego Borku przez Bagatelę na Stanicę Harcerską „Zielona Polana”.  W kolejnych latach odbyły się jeszcze trzy edycje rajdu, później zaś problemy organizacyjne 1 DSH sprawiły, że zaniechano jego organizacji, a z czasem zawieszono nawet działalność samej drużyny. Jej reaktywacja w roku 2001 przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej na Zębcowie sprawiła, że trzy lata później odrodzona 1 DH im. Tadeusza Kościuszki podjęła się reaktywacji nieco zapomnianego już rajdu. „Kolejny Rajd Primo” odbył się w maju 2004 i od tego czasu organizowany jest rokrocznie. Z czasem 1 DH rozrosła się do rozmiarów szczepu, który przyjął nazwę „Jedyneczka”. Od roku 2017 bezpośrednim organizatorem imprezy jest działający w ramach szczepu Krąg Instruktorów i Starszyzny Szczepu „Jedyneczka”.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Piątek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bonifacego, Kiry, Waltera