AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Profesjonalnie szkolą zawodowców /video/

Nauka

Pierwszych 20 uczniów odebrało certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu spawacza. To tylko jeden z elementów szerszego projektu edukacyjnego o wartości ponad 3 milionów złotych.
21 maja w Centrum Kształcenia Praktycznego starosta ostrowski Paweł Rajski wręczył 20 uczniom Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, w tym książeczki spawacza, zdobyte w wyniku uczestnictwa w kursach organizowanych w ramach zajęć pozalekcyjnych przez Starostwo Powiatowe. Dodatkowe kwalifikacje zawodowe to jeden z wielu efektów realizacji wielkiego przedsięwzięcia prowadzonego przez powiat ostrowski od 2018 roku pod nazwą „Kompleksowy program rozwoju kształcenia zawodowego młodzieży w powiecie ostrowskim”. Jest on współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość całkowita projektu wynosi 3.125.172,15 zł, a kwota dofinansowania 2.812.654,93 zł. W przedsięwzięciu uczestniczy 621 uczniów z 6 ostrowski szkół zawodowych: ZST-E CKU, ZST, ZSB-E, ZSU, ZSE i ZSP CKU oraz 30 nauczycieli. Zgodnie z założeniami projektu uczniowie zdobywają nowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w najróżniejszych szkoleniach oraz stażach zawodowych u przedsiębiorców.

Udział uczniów ZST-E CKU w powiatowym projekcie jest bardzo znaczący. Uczestniczą w kursach spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG i TIG (100 osób), kursach dla kierowców wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem silnikowym wraz ze zmianą butli i uprawnieniami UDT (46 osób), kursie obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie (60 osób) kursie lutowania twardego (31 osób) kursie komputerowego wspomagania projektowania (10 osób), szkoleniu teoretycznym F-gazy, praktycznym kursie z diagnostyki i naprawy samochodowych instalacji klimatyzacyjnych (60 osób), a także zajęcia z doradztwa zawodowego (20 osób).

Większość zajęć szkoleniowych realizowanych w ramach projektu odbywa się w nowocześnie wyposażonym Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul Wojska Polskiego w tym w wielostanowiskowej pracowni spawalniczej.

Projekt zapewnia także wsparcie szkoleniowe nauczycielom oraz szkołom, które otrzymują pomoce dydaktyczne i materiały niezbędne do prowadzenia zaplanowanych szkoleń zawodowych.

Celem projektu jest dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy ułatwienie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości. Zwiększa on dostępność do dobrej jakości edukacji, daje szansę uczenia się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także służy podnoszeniu kompetencji i kwalifikacji zawodowych uczniów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodów oczekiwanych na rynku pracy.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej powstało w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Piątek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty