AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Nowa, alternatywna szkoła powstaje w Ostrowie

Nauka

Od września tego roku ostrowskie dzieci będą miały możliwość udać się do nowej, niepublicznej szkoły. Będzie to alternatywna placówka wykorzystująca metodę Marii Montessori. Do tej pory w Wielkopolsce działają dwie tego typu szkoły, ostrowska placówka będzie trzecią. 

Metoda Montessori w ciągu ostatnich lat stała się bardzo popularna w Polsce. Aktualnie placówki wykorzystujące tą metodę istnieją na wszystkich szczeblach edukacji – są przedszkola Montessori, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Znajdują się one na terenie całego kraju, głównie w dużych miastach takich jaki Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań.

Metoda Montessori polega na tym, że dzieci poznają świat i uczą się go poprzez wszystkie pięć zmysłów. Według własnego planu uczą się tego, na co mają ochotę w danej chwili, wybierając z setek możliwości. W pewnym sensie same wyznaczają kierunek swojego rozwoju, ale najważniejsze, że proces uczenia się staje się dla nich satysfakcjonujący. Mogą indywidualnie lub w grupie podejmować aktywności, na które mają ochotę.

Metoda ta została stworzona ponad 100 lat temu przez pewną włoską lekarkę, która założyła szkołę w biedniejszej dzielnicy Rzymu. Tym samym Maria Montessori, będąc jedną z pierwszych kobiet lekarzy, stała się także pionierką nowej metody wychowawczej. Przez ponad 50 lat pracowała z dziećmi. Stworzona przez nią pedagogika jest oparta na dokładnej obserwacji dzieci oraz zindywidualizowanym podejściu do każdego z nich.

Głównym celem placówek Montessori jest stworzenie dzieciom warunków to odpowiedniego rozwoju i wspieranie ich w tym. Dzieci zdobywają wiedzę we własnym tempie, same decydują czego chcą się uczyć. Przyczynia się to do kształtowania samokontroli i dyscypliny.

Szkoła będzie znajdować się przy ul. Niegolewskiego 5. Do dyspozycji dzieci będzie duży ogród, gdyż dzieci nauczane w duchu Montessori mają duży kontakt z naturą i uczą się o ekologii. Zapisy do szkoły ruszą prawdopodobnie od sierpnia tego roku. Ostrowska placówka będzie się nazywać „Szkołą Kwitnącej Myśli” a poprowadzi ją Katarzyna Jackowiak. 

 

 

 

REKLAMA
Julia Latajka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Piątek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty