AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Na powstańczym szlaku

Gm. Nowe Skalmierzyce

Przetransportowanie amunicji do dowództwa, ćwiczenia strzeleckie, wyrobienie fałszywych dokumentów oraz wysadzenie radiostacji - to jedne z wielu zadań, które stanęły przed uczestnikami 9. Rajdo-biwaku "Szlakiem Powstańców Wielkopolskich".

Galeria zdjęć


Harcerze z Nowych Skalmierzyc, jak co roku, zorganizowali akcję upamiętniającą powstanie wielkopolskie. W wydarzeniu wzięli udział harcerze z całego województwa, a dokładnie z  Ostrzeszowa, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Bolechowa, Poznania, a także patrol z miasta w Województwie Dolnośląskim – Sycowa.

Głównym zamierzeniem organizatorów jest stworzenie odpowiedniego dla tamtego okresu klimatu, dlatego podczas sobotniego rajdu na terenie gminy można było dostrzec ludzi w epokowych strojach. Centralnym punktem całego wydarzenia było Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, które na czas rajdo-biwaku przekształciło się w hotel zarządzany przez niemieckiego szefa, który polska obsługa chciała wyzwolić spod panowania okupanta. Do takiego działania trzeba się było najpierw przygotować, więc w nocy z 17 na 18 kwietnia, podczas konspiracyjnego spotkania z dowódcami, ustalono plan działania. Misją 9 powstańczych oddziałów było m.in. przetransportowanie amunicji do dowództwa, ćwiczenia strzeleckie, wyrobienie fałszywych dokumentów oraz wysadzenie radiostacji. Na trasie pojawiły się także niemieckie patrole, partyzanci i ranni zwiadowcy.

Całe wydarzenie nie miałoby szans na realizację, gdyby nie pomoc wielu instytucji. Harcerze serdecznie dziękują Dyrekcji Gimnazjum im. Polskich Noblistów za udostępnienie budynku szkoły, Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich za możliwość skorzystania ze szkolnej stołówki oraz Paniom kucharkom za przygotowanie przepysznego obiadu. W szczególny sposób podziękowania należą się władzom Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce za wsparcie finansowe i nieocenioną pomoc, którą zresztą służą podczas każdej kolejnej edycji.

Wydarzenia organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego o takim charakterze mają na celu wychowanie kolejnych pokoleń w duchu patriotycznym przez ukazanie historii Polski nie tylko poprzez naukę, ale także namacalne doświadczenia. W ten sposób łatwiej uświadamiać sobie poświęcenie narodowych bohaterów, a dodatkowo jest to świetna zabawa dla dzieci i młodzieży.

tekst: Klaudia Kąkol zdjęcia: Lidia Liberska, Tomek Mitał

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


harcerzeZHPhistoriapatriotyzmNowe Skalmierzycepowstanie wielkopolskieRajdo-biwak "Szlakiem Powstańców Wielkopolskich"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Środa
Kwiecień 2020
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Amadeusza, Cezaryny, Juliany