AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Spotkanie z pisarką - absolwentką szkoły

Nauka

Aleksandra Petrusewicz, pisarka, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowała uczniom swoje najnowsze wiersze oraz fragmenty z tomiku „Ballady i nie-ballady”. W szkole zorganizowane zostało spotkanie autorskie 3 czerwca 20 16 r.

Aleksandra Petrusewicz, pedagog specjalny z ogromnym doświadczeniem, znana dotychczas jako poetka, fraszkopisarka i autorka ponad 20 książek dla dzieci opublikowała pierwszy tom prozatorski, składający się z czterech dłuższych opowiadań. Adresowane są one do czytelnika dorosłego. We wstępie do książki Stanisław Nyczaj napisał: „Przeżycia z czasu dzieciństwa i młodości mają też swoją moc, udzielający się wyobraźni klimat. Sprawiają to szczerość pierwszoosobowej narracji, uczciwa wierność zapisu spraw z otoczenia, sąsiedztwa i tych głęboko osobistych, niemal intymnych. Spraw współegzystujących w cierpieniu Żydów i Polaków gnębionych wojną i okupacją, i czasu zadomawiania się w nowych miejscach po wojnie. We wszystkim uczestniczy przyroda, bliska ludziom, jakby wychodząca im naprzeciw. Autorka kreuje jej różnorodność z inwencją, przejęciem. Przepełnia całość autentyzmem swego talentu, skłaniając Czytelnika do zadumy, zanurzenia się we własną pamięć – na ile dla innych ocaloną?".

zdjecie

Autorka dużą część spotkania poświęciła na wspomnienia związane ze szkołą, w której przeszło 60 lat temu zdawała maturę. Odpowiedziała również na wiele pytań związanych z jej życiem i twórczością. Aleksandra Petrusewicz poinformowała młodzież, że nosi się z zamiarem opublikowania nowego tomu opowiadań i z całą pewnością jedno z nich dotyczyć będzie jej pobytu w naszym mieście. Zapewniła również, że odwiedzi szkołę w przyszłym roku szkolnym. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy 1a i 1c.

Aleksandra Petrusewicz, pedagog specjalny z ogromnym doświadczeniem, znana dotychczas jako poetka, fraszkopisarka i autorka książek dla dzieci (w dorobku ma ponad 20 książek) opublikowała pierwszy tom prozatorski, składający się z czterech dłuższych opowiadań, adresowanych do czytelnika dorosłego. We wstępie do książki Stanisław Nyczaj napisał: „Przeżycia z czasu dzieciństwa i młodości mają też swoją moc, udzielający się wyobraźni klimat. Sprawiają to szczerość pierwszoosobowej narracji, uczciwa wierność zapisu spraw z otoczenia, sąsiedztwa i tych głęboko osobistych, niemal intymnych. Spraw współegzystujących w cierpieniu Żydów i Polaków gnębionych wojną i okupacją, i czasu zadomawiania się w nowych miejscach po wojnie. We wszystkim uczestniczy przyroda, bliska ludziom, jakby wychodząca im naprzeciw. Autorka kreuje jej różnorodność z inwencją, przejęciem. Przepełnia całość autentyzmem swego talentu, skłaniając Czytelnika do zadumy, zanurzenia się we własną pamięć – na ile dla innych ocaloną?".

Inf. Karol Marszał

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Poniedziałek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca