AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

6. miejsce II LO w Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości

Nauka

W środę 21 września zaprezentowany został Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości, przygotowany przez Fundację “Social Wolves” we współpracy z dziennikiem “Rzeczpospolita”. Szóste miejsce w Polsce przypadło II Liceum Ogólnokształcącemu z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, które znalazło się za szkołami z Lubina, Elbląga, Stargardu Gdańskiego, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego. Ranking uwzględnia 150 placówek o najlepszych rezultatach spośród 1109 szkół ponadgimnazjalnych, których uczniowie zgłosili swój udział na portalu “Zwolnieni z Teorii” w poprzednim roku szkolnym.

Jakie były kryteria oceny? Po pierwsze, liczyła się kategoria „autorzy projektów", czyli liczba uczniów szkoły, którzy ukończyli swój projekt społeczny, tj. zostali finalistami olimpiady, odniesiona do liczby uczniów w szkole. Po drugie, brano pod uwagę jakość projektów, czyli średnią liczbę punktów zespołu z danej szkoły, zdobytych podczas realizacji projektu. Zespoły zdobywały punkty m.in. za liczbę tych, którzy odnieśli korzyść z projektu, za ambitne i profesjonalne planowanie, za pozyskanie partnerów i finansowania czy uzyskaną liczbę wzmianek medialnych o inicjatywie. W sumie 11 tys. uczniów uczestniczyło w pierwszej praktycznej i zespołowej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Zrealizowanych zostało łącznie 506 projektów, które przyniosły korzyść ponad 5 mln ludzi. Uczniowie ostrowskiego “Reymonta” zrealizowali 10 projektów, a najciekawszy stworzyła drużyna pn. "Pokoloruj duszę książką" (Monika Hankiewicz, Sylwia Kaczmarek, Wiktoria Połetek i Gabriela Łoś), która przez wiele tygodni odwiedzała ostrowskie przedszkola, w których czytała dzieciom bajki. Inne drużyny m.in spotykały się z niepełnosprawnymi, opiekowały się seniorami w domu pomocy społecznej, umilały czas dzieciom w szpitalu, zachęcały do korzystania z instytucji kultury czy też walczyły z uzależnieniom od telefonów komórkowych.

“Zwolnieni z Teorii” - to pierwsza praktyczna i zespołowa olimpiada, gdzie wyzwaniem uczniów jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Mobilizując tysiące nastolatków do aktywności społecznej "Zwolnieni z Teorii" pomagają rozwiązać dwa ważne problemy – brak praktycznych umiejętności wśród kandydatów do pracy i małe zaangażowanie społeczne młodzieży. Uczniowie pozyskiwali partnerów, tworzyli harmonogramy, budżety, dzielili się zadaniami, podpisywali umowy i udzielali wywiadów. Opiekunem uczniów biorących udział w olimpiadzie był dr Karol Marszał, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego a jednocześnie nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.

/inf. Karol Marszał/

Od Redakcji

Dwa z projektów realizowanych przez uczniów II LO prezentowaliśmy na łamach Tuby Ostrowa: "Wiek to tylko liczba" i "Pokoloruj duszę książką". Informowaliśmy również o Wielkim Finale Olimpiady.

Gratulujemy sukcesu uczniom i dyrekcji szkoły.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Poniedziałek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca