AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

„KidSpeak” – goście z Malezji i Iranu w ostrowskiej „Dziewiątce”

Nauka

W dniach 21 – 25 listopada 2016 r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim już po raz piąty gościła w ramach programu „KidSpeak” (wcześniej „Enjoy my origin” i „Adore my origin”) przedstawicieli odległych krajów. Tym razem do szkoły przybyły panie: 22-letnia Stacey Hensley z Malezji oraz 26-letnia mieszkanka Iranu – Bita Abedini.

Galeria zdjęć


Tydzień spędzony z paniami upłynął szybko, a dzięki spotkaniom z gośćmi uczniowie klas IV-VI mogli się choć na chwilę przenieść o tysiące kilometrów stąd i zaczerpnąć nieznanych wcześniej wiadomości o krajach pochodzenia swoich gości.

Malezja okazuje się być barwnym krajem wielu religii i kultur. Dominującymi religiami są tam islam, hinduizm i buddyzm, jednak z opowieści gościa wynikało, że w Malezji żyją przedstawiciele aż 300 rożnych grup etnicznych. Niezwykła dla nas – Europejczyków żyjących w klimacie umiarkowanym - jest przyroda klimatu równikowego i tropikalnego. Krystalicznie czysta, lazurowa, zawsze ciepła woda, biały piasek, dżungla i lasy deszczowe oraz pobliska wyspa Borneo powodują, że Malezja wydaje się być idealnym miejscem do odbycia egotycznej podróży. Niesamowita wydaje się być także stolica Malezji, Kuala Lumpur. Oficjalna rezydencja króla Malezji znajduje się właśnie w tym mieście. Stolica jest także kulturalnym, finansowym i gospodarczym centrum Malezji ze względu na swoją pozycję finansową. O niezwykłym statusie miasta stanowią także Petronas Towers – dwie wieże o wysokości 452 metrów, jedne z najwyższych budowli świata.

Iran to kraj, który kojarzymy przede wszystkim z islamem, jednak po spotkaniach z Bitą uczniowie „dziewiątki” mogą powiedzieć o nim zdecydowanie więcej. Iran to różnorodność klimatyczna i przyrodnicza. Mimo, iż mieszkańcy tego kraju doświadczają czterech pór roku, mogą także wybrać się na wyspę Kish w Zatoce Perskiej, która gwarantuje im piękną, słoneczną pogodę przez cały rok. Jest tu mnóstwo hoteli i piękne, piaszczyste plaże, a także liczne centra handlowa i bazary, gdyż wyspa jest strefą wolnego handlu. Woda w zatoce jest przejrzysta, turkusowa i ciepła, a rafa koralowa kolorowa obfitująca w ryby i inne morskie stworzenia. Wiemy także, że każda przybywająca do Iranu kobieta ma obowiązek nosić nakrycie głowy i rękaw przynajmniej o długości 3/4. Także nogi powinny być okryte. Dopuszczalne byłyby natomiast sandały, odkrywające bądź, co bądź nieco skóry.

Na czas pobytu gości z Malezji i  Iranu zaplanowano kilka rodzajów zajęć  popołudniowych. Uczniowie „dziewiątki” uczestniczyli z paniami Stacey Hensley i Bitą Abedini w warsztatach malarskich, kulinarnych i zajęciach sportowych. Podczas warsztatów malarskich powstały po raz kolejny dwa obrazy symbolizujące spotkanie trzech różnych kultur.  Projektowa galeria liczy już zatem 10 obrazów będących pamiątką po spotkaniach z przedstawicielami różnych krajów.  

Odbyły się  także zajęcia kulinarne, które wzbogaciły grupę obecną na zajęciach w nowe doznania smakowe i być może zainspirowałay do przyrządzenia podobnych potraw w domu. Grupa Stacey z Malezji przygotowała w pełni profesjonalnie wykonane sushi, a grupa Bity z Iranu pieczywo tostowe z omletem wzbogaconym o pieczarki, paprykę, bakłażana, czosnek, cebulę i kurkumę.

Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli także w zajęciach sportowych z udziałem gości, podczas  których nie tylko rozegrywano konkurencje sportowe, ale rónież wspólnie tańczono.

Inf. Karolina Winiecka

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama