AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

Senator Mikołajczyk – „Głosowałem ZA”

Piłka nożna

Senator Łukasz Mikołajczyk wystosował oświadczenie w sprawie głosowania, w którym senatorowie nie wyrazili zgody na aresztowanie oskarżonego o branie łapówek senatora PiS Stanisława Koguta.

Jak czytamy w oświadczeniu senatora Mikołajczyka:

„We wcześniejszych publikacjach wspomniałem już, że w głosowaniu opowiedziałem się za wyrażeniem zgody przez Senat RP na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Moja decyzja podyktowana była głębokim przekonaniem o potrzebie egalitaryzmu prawnego. Nie bez znaczenia był też wydźwięk wniosku prokuratury wraz z jego niejawną częścią oraz stanowisko, jakie na spotkaniu z senatorami PiS wyraził pan Prezes Jarosław Kaczyński, a potwierdził pan Marszałek Stanisław Karczewski.”

 

Przypomnijmy, że według ustaleń prokuratury senator Kogut miał m.in. powoływać się na wpływy w krakowskich instytucjach, by wydały one przychylną decyzję w sprawie przebudowy położonego w centrum miasta hotelu Cracovia. W zamian za to senator miał przyjąć od dewelopera 1 milion zł, z czego połowę oddać miał jako darowiznę Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym działającej w miejscowości Stróże, z której sam pochodzi. W odpowiedzi na postawione zarzuty senator Kogut zrzekł się immunitetu, a prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie, na które zgodę musiał wydać Senat. W tajnym głosowaniu stosunkiem głosów 37:32 senatorowie odrzucili wniosek, wbrew zaleceniom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Uruchomiło to akcję publicznego odpytywania senatorów, jak głosowali w przedmiotowej sprawie, a jako jeden z pierwszych oświadczenie wydał właśnie senator Mikołajczyk. Apeluje on też do innych senatorów by uczynili podobnie. Wyrażając przy tym swoje poparcie dla inicjatywy marszałka Senatu by ograniczyć możliwość głosowania tajnego w sprawach personalnych.  

Pojawiają się opinie, że inicjatywa ta może prowadzić do  ograniczania immunitetów w przypadku ścigania z oskarżenia publicznego, a to byłoby sprzeczne z obecnie obowiązującą Konstytucją RP. Można się jednak spodziewać, że jeśli pomysł uzyska akceptację prezesa PiS, to zostanie przez Senat wprowadzony w życie.

Pełną treść oświadczenia senatora Łukasza Mikołajczyka prezentujemy w załączniku poniżej.

ZałącznikiAdmin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Listopad 2018
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Janusza, Marii, Reginy