AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

O tajemnicach ukrytych w witrażach… /foto/

Rozrywka i kultura

Witrażysta Marcin Szorski był gościem Młodzieżowego Domu Kultury w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wokół Sztuki. Rozmowa z…”.

Galeria zdjęć


Na spotkanie z artystą przybyli zarówno młodsi jak i starsi mieszkańcy Ostrowa. Ci pierwsi już na początku otrzymali kartki i kredki z zadaniem zaprojektowania własnego witrażu, starsi natomiast z zaciekawieniem słuchali opowieści Marcina Szorskiego o tym jak to się stało, że zajął się, jak sam przyznał, żmudną sztuką robienia witraży. Odpowiadając na pytania prowadzącej spotkanie Hanny Olejnik artysta zdradził tajniki swojego rzemiosła prezentując sprzęty i materiały jakimi posługuje się w swojej pracowni. Zaprezentował również  fotografie swoich dzieł oraz  pokazał proces renowacji starych witraży, które ze względu na utlenianie się ołowiu, po około 100 latach wymagają wymiany zużytych profili, często też przy tej okazji wymienia się i uzupełnia uszkodzone elementy szklane.

Jak zdradził Marcin Szorski, przez szacunek jakim darzy naprawiane witraże, nie wyrzuca starych elementów szklanych. Z czasem przyszła mu do głowy myśl, by nadać tym fragmentom nowe życie i tak zaczęły powstawać witraże zatytułowane „Sacrum czy profanum”, wykonane w całości z takich właśnie szkieł. Trzy z nich uczestnicy spotkania mogli obejrzeć, a nawet dotknąć.

Na zakończenie dzieci zaprezentowały swoje prace, z których jedna została wyróżniona przez artystę nagrodą niespodzianką, zaś wszyscy bez wyjątku otrzymali pamiątkowe upominki.

Podsumowując spotkanie Marcin Szorski zaapelował, by mając okazję spotkać, zobaczyć jakiś witraż, poświęcić chwilę i popatrzeć na niego nieco dłużej, gdyż jak podkreślił, każdy z nich to swego rodzaju opowiedziana przez artystę historia, której odkrywanie może być źródłem sporej frajdy.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Listopad 2018
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Janusza, Marii, Reginy