AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

Harcmistrz, pedagog - Jacek Skiba /wspomnienie/

Piłka nożna

W piątek 16 lutego 2018 zmarł Jacek Skiba nauczyciel, wychowawca, instruktor harcerski – były komendant ostrowskiego Hufca ZHP, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.

Galeria zdjęć


Jacek Kazimierz Skiba urodził się 28 grudnia 1941 roku w Mikstacie jako syn Franciszka i Pelagii z domu Grzesiak. W roku 1959 ukończył Gimnazjum Męskie w Ostrowie Wielkopolskim, kontynuując naukę w Studium Nauczycielskim w Kaliszu i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.

W roku 1962 rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Jarocinie, by rok później przenieść się do Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie. W wieku 26 lat objął funkcję komendanta ostrowskiego Hufca ZHP, pełniąc ją do roku 1969, kiedy to rozpoczął pracę w Technikum Leśnym w Mojej Woli.

W latach 70-tych pełnił funkcje dyrektorskie – najpierw w Gminnej Dyrekcji Szkół w Sieroszewicach, a następnie jako wicedyrektor SP 10. W roku 1980 został zastępcą inspektora Wydziału Oświaty i Wychowania w ostrowskim Urzędzie Miejskim, by w latach 1983-1990 sprawować kierownictwo tego wydziału. Rok 1990 otworzył nową kartę Jego pracy zawodowej, w roli dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego.

Powrót do „swojego Gimnazjum Męskiego” był zwieńczeniem, a równocześnie najbardziej owocnym okresem Jego kariery zawodowej. Przypadł on na lata transformacji ustrojowej w Polsce i był nie lada wyzwaniem. W placówce jaką było I Liceum Ogólnokształcące trzeba było z jednej strony zadbać o unowocześnienie szkoły, a z drugiej pamiętać o jej dziedzictwie historycznym. Jackowi Skibie udało się znakomicie połączyć te dwa wyzwania. Energicznie przystąpił do modernizacji pomieszczeń dydaktycznych – zarówno pracowni lekcyjnych, jak i m.in. biblioteki, pomieszczeń dla nauczycieli, sali gimnastycznej czy kawiarenki szkolnej i sanitariatów. Remontowane pomieszczenia były wyposażane w nowoczesny sprzęt, a szkoła wzbogaciła się tym sposobem o siłownię przy sali gimnastycznej, pracownię informatyczną, komputeryzację zbiorów biblioteki szkolnej, czy zakup nowych pomocy dydaktycznych.

 

Dyrektor Jacek Skiba przykładał dużą wagę do bogatej tradycji szkoły. Pierwszym z wyzwań na tym polu była renowacja auli szkolnej – w tym m.in. odrestaurowanie zabytkowego witraża, pamiątkowych medalionów wybitnych Polaków oraz historycznych polichromii. W roku 150-lecia szkoły nadano placówce imię obecnych patronów: ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego odsłaniając przy tej okazji tablice upamiętniające twórców Gimnazjum Męskiego. Z tej okazji szkoła otrzymała również nowy sztandar, a rok 1995 był rokiem wielu innych wydarzeń upamiętniającym tradycję i historię szkoły. W kolejnych latach Jacek Skiba był inicjatorem m.in. utworzenia galerii medalionów wybitnych profesorów i absolwentów, odsłonięcia popiersia Wojciecha Bąka – poety i nauczyciela szkoły a także powstania obelisków poświęconych ZHP i SKS „Venetia” – organizacji ściśle wpisanych w historię tej placówki. W roku 1995 Stowarzyszenie Wychowanków „Alma Mater Ostrowiensis” rozpoczęło sukcesywne wydawanie tzw. „zeszytów pamięci” poświęconych profesorom i wychowankom szkoły.

Jacek Skiba był również autorem i współautorem publikacji historycznych m.in. biografii pierwszego dyrektora szkoły dr Roberta Engera, publikacji „150 lat w służbie narodu i oświaty”, „90-lecie SKS Venetia”, czy „Kalendarium 100-lecia Ostrowskiego Harcerstwa”.

Odrębną kartę stanowiła Jego działalność społeczna. Od roku 1960 był instruktorem ZHP, organizując m.in. szereg kursów i obozów stacjonarnych oraz wędrownych. Po okresie sprawowania funkcji komendanta hufca (1967-69) był również kwatermistrzem hufca (1969-72), członkiem komisji rewizyjnej Chorągwi Kaliskiej ZHP (1976-84) oraz członkiem Kręgu Instruktorskiego przy komendzie hufca ZHP (1984-90). Od roku 1995 był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenie Wychowanków „Alma Mater Ostrowiensis”, był również współzałożycielem i członkiem zarządu Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkiem zarządu, a następnie członkiem honorowym Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce.

Za swoją działalność zawodową i społeczną otrzymał szereg wyróżnień i odznaczeń – m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” - 2002, Złoty Krzyż Zasługi – 1983, Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” – 1982, medal Komisji Edukacji Narodowej – 1980, medal „Za zasługi dla miasta Ostrowa Wielkopolskiego” – 1981, odznakę „Za zasługi dla Chorągwi Kaliskiej ZHP” – 1985, Honorową Odznakę „Za zasługi w sporcie szkolnym” – 1985, medal „Za postęp pedagogiczny w pracy dydaktycznej” – 1983, Złote Honorowe Odznaczenie WK-KFiT – 1988.

We wspomnieniach przyjaciół i współpracowników pozostanie jako człowiek wielkiej kultury, spokoju i skromności , wspaniały nauczyciel, wychowawca i instruktor oraz wzór do naśladowania.

Idziemy w jasną, z błękitu utkaną dal
drogą wśród pól bezkresnych
i wśród mórz szumiących fal
Cicho, szeroko jak okiem spojrzenie śle
jakieś się snują marzenia
w wieczornej spowite mgle
Idziemy naprzód i ciągle pniemy się wzwyż
by zdobyć szczyt ideału
świetlany, harcerski krzyż.

 

Msza żałobna za śp. Jacka Skibę odbędzie się we wtorek 20 lutego o godz. 11:00 w kościele p.w. Ducha Świętego przy ul. Różanej, po której nastąpi ceremonia żałobna na cmentarzu przy ul. Bema.

/podziękowania dla Marii Dybały i Józefa Kozana za pomoc w zebraniu materiałów/

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Poniedziałek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa