AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

Węgiel najgorszej jakości zniknie ze sprzedaży?

Piłka nożna

Ponad 80% energii cieplnej w Polsce pochodzi z węgla, który nadal jest podstawowym surowcem energetycznym w naszym kraju. Pakiet rozwiązań prawnych regulujących jakość węgla, systemy monitorowania oraz kontrole jakości paliw, zostały dziś przyjęte przez Radę Ministrów. W wyniku projektu skierowanego do Sejmu, mają zostać wyeliminowane ze sprzedaży w Polsce muły węglowe i inne paliwa najniższej jakości, które powodują zanieczyszczanie powietrza.

– W efekcie tych prac uzgodnione zostały wypracowane regulacje usuwające z domowych palenisk najbardziej szkodliwe paliwa w postaci mułów i flotokoncentratów. Ustawa zakłada także wyeliminowanie z rynku tzw. węgla niesortowanego, który w całości pochodzi z importu. Co równie ważne ustawa wprowadza nieistniejące do tej pory narzędzie dla konsumenta - świadectwo jakości węgla, które  klienci otrzymywać będą od sprzedawców węgla dostając w ten sposób informacje na temat wartości opałowej kupowanych paliw – informuje Ministerstwo Energii.

Według autorów projektu w wyniku regulacji z rynku zostanie wyeleminowany węgiel mieszany sprzedawany przez nieuczciwych pośredników, do którego nieraz trafiają najgorsze gatunki, czy wręcz odpady. Wśród paliw najgorszej jakości, które nadal cieszą się niemałym zainteresowaniem konsumentów, wymienia się muł czy flot. Muł węglowy, ze względu na bardzo wysoką zawartość drobnego popiołu i wysoką dawkę metali ciężkich, jest szczególnie szkodliwy na tle innych paliw węglowych.

– Projekty ustawy dotyczącej norm jakości paliw stałych, który zostanie skierowany do Sejmu, to element realizacji programu Czyste Powietrze. Należą do nich także przyjęcie standardów emisyjnych dla kotłów węglowych małej mocy wykorzystywanych w gospodarstwach domowych (punkt ten został zrealizowany już w ubiegłym roku poprzez wydanie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów) oraz ustanowienie programu osłonowego dla mniej zamożnych Polaków. Zostało to przyjęte do realizacji poprzez uruchomienie programu termomodernizacji skierowanego na początek do 23 polskich miast – czytamy dalej w oświadczeniu Ministerstwa Energii.

źródło: www.me.gov.pl/node/28209

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Poniedziałek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa