AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Maciej Gdula w Ostrowie /foto/

Miasto

W nKlubie odbyło się spotkanie z socjologiem, dr hab. Maciejem Gdulą autorem książki „Nowy autorytaryzm” powstałej na podstawie badań przeprowadzonych wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Galeria zdjęć


Maciej Gdula przyjechał do Ostrowa na zaproszenie grupy „Ostrowski Spacer Protestacyjny – Łańcuch Światła”, by wziąć udział w otwartym „spotkaniu czwartkowym” grupy. W trakcie spotkania mówił o swoich badaniach oraz o spostrzeżeniach i wnioskach jakie z nich wynikają.

- To nie jest tak, że zrobiliśmy badania by obalić rząd Prawa i Sprawiedliwości. Kwestią otwartą pozostaje pytanie co ludzie z wynikami tych badań zrobią – mówił Maciej Gdula – zależało mi na tym, by nie potępiać w czambuł zwolenników PiS-u, ale by dać szansę zrozumienia ich zachowań. Ale zależało mi też na tym, by sami zwolennicy PiS-u spojrzeli na swoje zachowania.

Jak zwrócił uwagę, przeprowadzone przez niego badania pozwoliły przełamać ukształtowany stereotyp wyborcy PiS-u. Pokazały również, że nieaktualny stał się pogląd, iż w parze ze wzrostem gospodarczym idzie sukces polityczny rządzących.

- Jestem przekonany, że istnieją w naszym społeczeństwie nieekonomiczne napięcia klasowe. Przez ostatnie 10 lat płace realne urosły o 50% i jest to spory skok, jednocześnie spadło bezrobocie i nierówności społeczne, na czym więc polega wkurzenie ludzi ? – pytał socjolog – Klasa ludowa jest wkurzona bo nie ma dla niej miejsca w przestrzeni publicznej. Czy widzieli państwo reklamę , w której występuje pracownik fizyczny? Jeśli nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla robotników, to powstaje wrażenie, że jest to taka „klasa średnia z usterką”. To musi być frustrujące. Tymczasem Jarosław Kaczyński powiedział „nie musicie się zmieniać, jesteście Polakami, jesteście częścią społeczności, jesteście u siebie”. Ale jest też grupa wkurzonej klasy średniej. Oni są wkurzeni, bo zbyt często doświadczają, że elity żyją swoimi sprawami i nie interesują się problemami klasy średniej.

Pytany czy coś go zaniepokoiło w wynikach przeprowadzonych badań odpowiedział:

- Bardzo niepokojące jest, że zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego popierają go bezrefleksyjnie i w całej rozciągłości. Pytaliśmy o kilka różnych spraw i ludzie popierali wszystkie działania Jarosława Kaczyńskiego. Odkryliśmy, że nawet osobiste doświadczenia wyborców nie stanowią żadnego wyznacznika oceny działań PiS-u. Jedna z respondentek, nauczycielka, pytana o przebieg swojej kariery bardzo pozytywnie wypowiadała się o swojej pracy w gimnazjum. Kilka tygodni później gdy pytaliśmy jak ocenia decyzję władz o likwidacji gimnazjów stwierdziła, że ocenia bardzo dobrze, bo to co dzieje się w gimnazjach to „Sodoma i Gomora”. To świadczy jak bardzo osobiste doświadczenia ustępują pola emocjom politycznym.

Mając powyższe na uwadze socjolog stwierdził, że warto zwolenników PiS-u poprosić, aby szczerze odpowiedzieli sobie na pytanie: „Czy obecny model państwa oceniałbym równie pozytywnie, gdyby władzę sprawowali moi przeciwnicy polityczni?”

Maciej Gdula odniósł się również do perspektyw Polski w przyszłości. Jak stwierdził obecna opozycja nie może proponować ludziom wyłącznie „powrotu do tego co było”, gdyż wielu ludzi nie chce takiego powrotu. Wielu ludzi oczekuje czegoś nowego, z czym by się utożsamiali, ale przede wszystkim nowego wyrazistego lidera, który wzbudzi zaufanie wyborców, który gotów będzie „bić się” o nowy model naszego państwa.

Wymieniając ważne tematy, których w opinii M. Gduli PiS nie jest w stanie zagospodarować, a które warto zaproponować Polakom przed kolejnymi wyborami zwrócił uwagę na kwestię realnej pomocy dla uchodźców wojennych, szeroko pojętą kwestię równouprawnienia, projekt funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej oraz przywrócenie pluralizmu i elementarnego szacunku dla osób o innych poglądach. W jego opinii są to sprawy istotne dla szerokiej rzeszy społeczeństwa.

Czwartkowy gość chętnie odpowiadał na zadawane pytania, odnosząc się m.in. do języka debaty publicznej, roli kościoła w polityce i w życiu społecznym oraz „polexitu”, który ocenił jako możliwy do przeprowadzenia przez obecną władzę.

Na koniec zaapelował aby ze sobą rozmawiać, szukać dialogu, również z przeciwnikami politycznymi, bo tylko w ten sposób można znaleźć zrozumienie i porozumienie.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Poniedziałek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa