Konferencja prasowa Lewicy Razem „Zielony Pakt dla Polski”

Polityka

26 września odbyła się konferencja prasowa Lewicy Razem w Kaliszu na Polach Marsowych. Konferencja dotyczyła ogłoszonego w zeszłą sobotę przez Lewicę „Zielonego Paktu dla Polski”. Zawiera on 10 punktów, które są bardzo istotne z punku widzenia ochrony środowiska w Polsce.

„Czysta energia pochodząca z Odnawialnych Źródeł Energii to jest coś na co dziś powinniśmy postawić i nie tylko w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim czy Lesznie, ale w całej Polsce. Jeszcze w tym roku pojawi się w Kaliszu ponad 350 instalacji fotowoltaicznych na dachach prywatnych domów jednorodzinnych w całym Kaliszu. To dzięki pracy Urzędu Miasta Kalisza i dofinansowaniu z Unii Europejskiej była możliwa ta inwestycja. To jednak dopiero początek drogi do zmiany. Inwestycje w fotowoltaikę powinny objąć budownictwo wielorodzinne oraz nieużytki, które można wykorzystać na farmy fotowoltaiczne. Tu potrzebne są dofinansowania z budżetu państwa oraz uproszczone procedury zakładania spółdzielni energetycznych, z których dobrodziejstwa będziemy czerpać my wszyscy.

W naszym planie mamy wpisane, że większość miksu energetycznego będzie pochodzić z OZE – jest to 85%. Jako współautorka programu energetycznego Lewicy Razem mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że jest to osiągalne do 2035r., jednak wymaga to od nas zmian legislacyjnych oraz bardzo dużych nakładów na Odnawialne Źródła Energii. Jako Lewica planujemy na ten cel przeznaczyć 6 mld złotych.”

 „Pozwolę sobie jeszcze szerzej opisać punkt 4 naszego Zielonego Paktu – Polska wolna od smogu. Dziś na terenie Kalisza mamy dobrze działający program dofinansowania do wymiany pieców z węglowych na ekologiczne, tj. gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła (w tym również powietrzne) oraz podłączenie się do cieplika miejskiego. Dofinansowanie wynosi dziś 80% kosztów poniesionych na zakup nowego pieca oraz grzejników lub np. w przypadku węzła cieplnego na zakup węzła cieplnego, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych za jedno zlikwidowane źródło ogrzewania paliwem stałym (węgiel lub drewno). Cieszę się, że tak wielu mieszkańców korzysta z dofinansowania z budżetu Miasta Kalisza, jednak potrzebny jest program dla całej Polski, bo niejednokrotnie miałam już telefony z innych regionów Polski, gdzie pytano mnie skąd my w Kaliszu mamy pieniądze na dotacje? Wprowadzony przez obecny rząd Program Czyste Powietrze niestety jest nieskuteczny i wiąże się to przede wszystkim z tym, że jest on realizowany w dużych miastach, jak Poznań, gdzie są umieszczone Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, do których starszym osobom z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego czy Leszna trudno dotrzeć. Co prawda wnioski składa się przez internet, ale to również jest wykluczające dla osób starszych, które zazwyczaj nie mają komputera ani internetu i nie potrafią się nim obsługiwać. To urząd powinien być dla ludzi, a nie na odwrót i ważne by rządowe pieniądze trafiały do gmin, by każdy mógł załatwić dofinansowanie najbliżej jak to możliwe swojego miejsca zamieszkania. Na co dzień widzę jakie to ważne dla ludzi i w pełni to rozumiem. Dlatego będę w sejmie walczyć o pieniądze na dofinansowanie na wymianę 2 milionów pieców węglowych w ciągu 15 lat, ale też o przeznaczenie ich do gmin, by program służył ludziom i był skuteczny.”

„Transformacja energetyczna o jaką walczę ja osobiście oraz cała Lewica to nowy zielony przemysł oraz zielone miejsca pracy. Mówiłam już o tym w poprzedniej kampanii wyborczej – do Europarlamentu. Również w Kaliszu musimy postawić na gospodarkę przyszłości – elektromobilność oraz samoloty elektryczne. Mamy tu świetne zaplecze naukowe oraz inżynieryjne. Wykorzystajmy ten potencjał, by stworzyć nowe i dobre jakościowo miejsca pracy oraz rozwijać nasz piękny Kalisz.”

 

Oto i jest: nasz #ZielonyPaktDlaPolski

1️⃣   Czysta energia w każdym domu
Do 2035 roku większość produkowanej w Polsce energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł. Już w przyszłym roku przeznaczymy dodatkowe 6 mld złotych na inwestycje w OZE i efektywność energetyczną. Wprowadzimy ułatwienia w domowej produkcji energii.

 

2️⃣   Zakaz importu węgla
W 2018 roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 19,7 mln ton. Aż 13,5 mln ton pochodziło z Rosji. Czas z tym skończyć – Polska przestanie sprowadzać węgiel z zagranicy!

 

3️⃣   Nowy zielony przemysł i zielone miejsca pracy
Dzisiejsze regiony górnicze, takie jak np. Górny Śląsk czy Zagłębie Konińskie, staną się centrami nowych, przyjaznych środowisku technologii. Transformacja energetyczna nie może oznaczać biedy i bezrobocia. Czas na gospodarkę przyszłości – postawimy na m.in. robotykę, odnawialne źródła energii, sztuczną inteligencję, inżynierię materiałową, ogniwa wodorowe czy pojazdy elektryczne. Powstaną setki tysięcy nowych miejsc pracy wysokiej jakości.

 

4️⃣     Polska wolna od smogu
W ciągu 15 lat dofinansujemy wymianę 2 milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze. Będziemy rozwijać sieci ciepłownicze, bo ciepło systemowe jest najbardziej ekologiczne. Chcemy, by poziomy informowania i alarmowania o stężeniu pyłów zawieszonych były corocznie stopniowo obniżane, tak by najpóźniej w 2023 roku osiągnęły poziomy przyjęte we Francji (poziom alarmowy dla PM10 80 µg/m3 średniodobowa). Rozwój sieci transportu zbiorowego pozwoli znacznie ograniczyć zanieczyszczenia pochodzące z ruchu samochodowego. Naszym celem jest stworzenie w ciągu 6 lat pełnej siatki połączeń lokalnych we wszystkich gminach w Polsce – do każdego powiatu powinien dojeżdżać pociąg, a do każdej gminy autobus. Połączenia mają być wygodne, tanie i dostosowane do potrzeb mieszkańców, bo zyski społeczne i ekologiczne mają znacznie większe znaczenie niż zyski rozumiane czysto finansowo

 

5️⃣     Koniec suszy – Ogólnopolski Program Retencji
Znacznie zwiększymy środki na program wspierania małej retencji (zbiorniki o pojemności poniżej 5 mln m3, w tym stawy hodowlane) oraz mikro retencji (zbiorniki o pojemności poniżej 0,1 mln m3 i o powierzchni do 1 ha, w tym oczka wodne oraz podpiętrzone cieki – także w wyniku działalności bobrów). Zadbamy o dzikie brzegi rzek, które posłużą jako naturalne tereny zalewowe. Odejdziemy od realizowanej obecnie przez rząd strategii rozwoju wodnego transportu śródlądowego, poważnie zagrażającej polskim rzekom i okolicznym ekosystemom.

 

6️⃣   Pakiet dla Lasów – więcej parków narodowych
Dopilnujemy, aby co najmniej 10% lasów w Polsce było wolnych od ingerencji człowieka. Powołamy Agencję Ochrony Przyrody odpowiedzialną za kontrolę podmiotów niszczących środowisko. Odblokujemy możliwości poszerzania i tworzenia nowych parków narodowych. Jednocześnie zagwarantujemy odpowiednie subwencje ekologiczne oraz stworzenie planów rozwoju dla gmin leżących na terenie obszarów Natura 2000 (w tym parków narodowych). Decyzje o tworzeniu nowych parków narodowych będziemy podejmować w porozumieniu z samorządami.

 

7️⃣     Fundusz Dzikiej Przyrody
Powołamy Fundusz Dzikiej Przyrody, na którego działalność ustawowo będzie przekazywane 20% przychodów z gospodarki leśnej. Fundusz Dzikiej Przyrody zajmie się przywracaniem naturze części jej pierwotnych terenów: zalesianiem nieużytków, odtwarzaniem mokradeł czy przywracaniem – tam, gdzie to możliwe i nie wywoła negatywnych skutków dla ludzi – dzikich brzegów rzek.

 

8️⃣     Koniec z betonozą – czas na zieleń miejską
Skończymy z obsesją na punkcie betonowania naszych miast. Będziemy wspierać sadzenie w miastach drzew. Ustawowo ustalimy minimalny udział przestrzeni biologicznie czynnej w każdym kwartale miasta.

 

9️⃣     Polska przyjazna zwierzętom
Zlikwidujemy fermy futrzarskie, zakażemy wykorzystywania zwierząt w cyrkach i skończymy z chowem klatkowym. Aby walczyć z bezdomnością zwierząt, wprowadzimy możliwość sterylizacji zwierząt domowych za zgodą właściciela na koszt państwa.

 

Rzecznik Praw Zwierząt
Utworzymy urząd Rzecznika Praw Zwierząt, który będzie dbać o dobrostan zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich. Rzecznik będzie m.in. opiniować poselskie i rządowe projekty ustaw i rozporządzeń, prowadzić akcje edukacyjne, nadzorować działania służb i podejmować interwencje w przypadku działań na szkodę dobrostanu zwierząt.

 

Inf. Beata Błażejczak-Kleczewska,
Rzeczniczka prasowa Lewicy Razem w okręgu kaliskim

Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława