Grzegorz Schetyna na konwencji w Ostrowie

Wybory

W niedzielę odbyła się w Ostrowie konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej, na którą przybył przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Szef Platformy Obywatelskiej w swoim wystąpieniu podkreślił rolę zbliżających się wyborów parlamentarnych wypominający przy tym obecnej władzy jej zaniechania i złe decyzje m.in. w obszarze służby zdrowia, ochrony środowiska czy ograniczanie roli Polski na arenie międzynarodowej

- Czekają nas najważniejsze wybory od 30 lat, które dają dopowiedź na pytanie, czy to co zdarzyło się w Polsce przed 30 laty jest jeszcze dla nas ważne. Czy jest możliwy powrót do tego o czym marzyliśmy przed 1989 rokiem, że Polska może być suwerenna, wolna i podmiotowa - mówił Grzegorz Schetyna.

Szef PO zwrócił uwagę na problemy służby zdrowia – wydłużające się kolejki, ograniczanie liczby miejsc w szpitalach, czy likwidację oddziałów szpitalnych. Jako główną przyczynę wskazał upolitycznienie służby zdrowia, przejawiającą się też np. blokowaniem przez władze centralne propozycji samorządowych dotyczących profilaktyki zdrowotnej.

- Patrząc przez pryzmat ostatnich czterech lat widać to w każdym mieście, w każdym szpitalu. Polityczno partyjne wpływy na służbę zdrowia powodują, że zdrowie nie jest chronione - tłumaczył G. Schetyna. - Mamy pomysł na lepsze funkcjonowanie służby zdrowia. Mówimy tu o skróceniu do 60 minut oczekiwania na SORze, mówimy o zatrudnieniu asystentów, którzy odciążą lekarzy, mówimy też o Europejskim Programie Ochrony Zdrowia, nad którym pracują nasi europarlamentarzyści.

W wystąpieniu nie zabrakło odniesienia do afer obozu władzy:

- Z tygodnia na tydzień z miesiąca na miesiąc tych afer jest coraz więcej. Afera KNF, Srebrna, latanie samolotami rządowymi, hejterzy w ministerstwie, kamienica szefa NIK-u, to jest hańba, że państwowi urzędnicy kompromitują w ten sposób nas wszystkich. Mówimy dość. Dość tych zniszczeń – podsumował G.Schetyna. – To są kluczowe wybory i musimy być wszyscy razem tak jak jesteśmy tutaj - świetni kandydaci z różnych środowisk, którzy chcą budować wspólną przyszłość.

Rafał Grupiński w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę jak bardzo Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości upodabnia się do PRL:

- Rzeczpospolita dzisiaj przypomina Polskę gomułkowską. W programie PiS są takie tezy, że Polsce grożą zewnętrzne interwencje, że demokracja może funkcjonować tylko w kraju skrajnie narodowym. To są tezy, które budują świat  tradycji komunistycznej tradycji , która polskiej kulturze jest obca. Dlatego musimy tę Polskę dawną, demokratyczną i tolerancyjną przywróci – mówił R. Grupiński.

Swoje wystąpienia mieli również zaprezentowani wcześniej przez Grzegorza Schetynę kandydaci do parlamentu: Jarosław Urbaniak, Mariusz Witczak, Bożena Henczyca , a także kandydaci do Senatu: z okręgu ostrowskiego – Ewa Matecka, kaliskiego – Janusz Pęcherz i leszczyńskiego – Wojciech Ziemniak.

 

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz