Przedwyborcza debata o samorządzie /video/

Polityka

Forum Synagoga gościło uczestników Debaty Samorządowej p.t. „Przyszłość Samorządu Terytorialnego u progu 30-lecia działalności” zorganizowaną przez władze miasta we współpracy z Fundacją Batorego oraz Uniwersytetem Warszawskim. Moderatorem debaty był dziennikarz i publicysta Edwin Bendyk.
Wprowadzeniem do debaty było wykład dr Jowanki Jakubek-Lalik z Wydział Prawa i Administracji UW - Jak wzmocnić samorząd lokalny?"

W pierwszym z dwóch paneli dyskusyjnych p.t. „Silna demokracja, skuteczne państwo. 21 pomysłów na zwiększenie samodzielności wspólnot samorządowych” wzięli udział przedstawiciele samorządów terytorialnych w tym m.in. prezydent Ostrowa Beata Klimek. Samorządowcy w trakcie dyskusji wskazali wiele zagrożeń jakie niesie ze sobą polityka władz centralnych ograniczających kompetencje samorządów przy jednoczesnym obciążaniu ich dodatkowymi wydatkami .in. związanymi z finansowaniem służby zdrowia, czy systemu oświaty.

Część drugą p.t. „W jaki sposób parlament nowej kadencji powinien kształtować relacje z samorządem terytorialnym?” stanowiła debata kandydatów do Parlamentu, do której zaproszono „jedynki” z list czterech czołowych komitetów wyborczych: Andrzeja Grzyba (PSL), Wiesława Szczepańskiego (SLD), Mariusza Witczaka (KO) i Jana Dziedziczaka (PiS) oraz obu kandydatów do Senatu: Ewę Matecką (KO) i Łukasza Mikołajczyka (PiS). Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości nie dotarli na debatę tłumacząc swoją nieobecność innymi obowiązkami, w związku z czym odbyła się ona w czteroosobowym składzie. Kandydaci na parlamentarzystów zgłaszali szereg pomysłów mających zwiększyć efektywność funkcjonowania samorządu, ale również prowadzących do współpracy, a nie rywalizacji między władzą lokalną, a władzą centralną.

Debata Samorządowa to drugie takie wydarzenie w Ostrowie Wielkopolskim po Debacie Europejskiej zorganizowanej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława