Sędziowie rezygnują z zasiadania w Okręgowych Komisjach Wyborczych

Wybory

Aż 61 sędziów zrezygnowało z zasiadania w Okręgowych Komisjach Wyborczych. W wielu przypadkach oznacza to zdekompletowanie OKW które zatwierdzają wyniki głosowania w poszczególnych okręgach.

W całym kraju działa 49 Okręgowych Komisji Wyborczych. W ich skład wchodzą powołani sędziowie oraz komisarz wyborczy. OKW są m.in. odpowiedzialne za podliczenie i zatwierdzenie wyników głosowania z obwodowych komisji wyborczych pracujących w lokalach wyborczych. Na wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja większość komisji obsadzono minimalnym 5-osobowym składem.

Tymczasem w dniu 4 maja Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła uchwałę, na mocy której stwierdza wygaśnięcie członkostwa w Okręgowych Komisjach Wyborczych 61 sędziów. Rezygnacje dotyczą 26 komisji, a w niektórych złożyli je wszyscy sędziowie. W tej samej uchwale powołano na wakujące miejsca 39 nowych sędziów. Po tych zmianach 6 okręgowych komisji nie ma minimalnego 5-osobowego składu, a w komisjach w Tarnowie i Białymstoku oprócz komisarza wyborczego pozostał tylko 1 sędzia. Kolejnych 21 komisji ma minimalny 5-osobowy skład, a tylko w 22 przypadkach jest to więcej niż 5 osób.

Skład Okręgowej Komisji Wyborczej nr 44 w Kaliszu nie uległ zmianie i stanowią ją:
1. Anna Zofia Krysicka – Komisarz Wyborczy w Kaliszu I
2. Wojciech Vogt – sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu
3. Barbara Mokras – sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu
4. Ireneusz Kawęcki – sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu
5. Jacek Małolepszy – sędzia Sądu Rejonowego w Kępnie w stanie spoczynku
6. Michał Włodarek – sędzia Sądu Rejonowego w Kaliszu

Jeszcze więcej problemów przysparza obsada obwodowych komisji wyborczych, które odpowiedzialne są za przebieg wyborów w lokalach oraz zajmują się liczeniem głosów – jak już informowaliśmy, w powiecie ostrowskim na 111 komisji powołano tylko 44.

Wszystko to oznacza, że do czasu uzupełnienia składów komisji obu szczebli nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz