Wielkopolska stawia na Hołownię

Wybory

Sondaż dla Wielkopolski daje Szymonowi Hołowni zwycięstwo w drugiej turze wyborów zarówno z Andrzejem Dudą, jak i Rafałem Trzaskowskim. W przypadku starcia z obecnym prezydentem, już dziś, na niezależnego kandydata chce zagłosować ponad połowa pytanych. Mieszkańcy województwa uważają też, że to właśnie Hołownia najlepiej ze wszystkich ubiegających się o najwyższy urząd w państwie, zadba o sprawy ich regionu. Badania przeprowadzono 22-25 maja na reprezentatywnej grupie mieszkańców Wielkopolski.

Sztab wyborczy Szymona Hołowni przeprowadził badania preferencji wyborczych mieszkańców Wielkopolski.

W sondażu, który sprawdzał postrzeganie kandydatów przez mieszkańców województwa wielkopolskiego zadano wszystkim badanym pytanie, jak zagłosowaliby gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkali się Szymon Hołownia i Andrzej Duda lub Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski.

W obu wariantach wygrywa kandydat niezależny, przy czym w starciu z Andrzejem Dudą jego przewaga jest miażdżąca (SH – 55 proc, AD – 25 proc, nie wiem 20 proc).

Tak wysokiemu poparciu Hołowni towarzyszy bardzo wysoki procent ufających mu obywateli regionu. Niezależnego kandydata obdarza zaufaniem niemal połowa Wielkopolan (48 proc). Na drugim miejscu w rankingu zaufania wśród kandydatów na fotel prezydencki, uplasował się Rafał Trzaskowski (40 proc). Znacznie mniejszym zaufaniem mieszkańcy województwa obdarzają obecnego prezydenta (33 proc).

Jeszcze gorzej obywatele Wielkopolski postrzegają Andrzeja Dudę w perspektywie dbałości o ich region. Tylko 29 proc mieszkańców województwa uważa, że obecny prezydent zadba w jakikolwiek sposób o ich małą ojczyznę.  Spośród sześciu głównych kandydatów na najwyższy urząd w państwie gorzej od Andrzeja Dudy jest postrzegany tylko Krzysztof Bosak! Dla porównania, najlepiej oceniany Szymon Hołownia w przekonaniu aż 41 procent zadba o Wielkopolskę. Również Hołownia, zdaniem Wielkopolan, najlepiej spośród głównych pretendentów nadaje się na urząd prezydenta.  Uważa tak prawie połowa mieszkańców Wielkopolski.

Badanie metodą CAWI wykonała firma Maison and Partners w dniach 22-25 maja 2020 na liczącej 386 osób reprezentatywnej grupie mieszkańców województwa wielkopolskiego (kwoty ze względu na płeć, wiek oraz wielkość miejsca zamieszkania, odpowiadające strukturze dorosłych mieszkańców województwa wielkopolskiego).

Szymon Hołownia w grudniu 2017 roku ogłosił zamiar kandydowania na urząd prezydenta RP. Od tego czasu zebrał wokół siebie11.500 wolontariuszy, w tym 350 za granicą. W całej Polsce działa 18 regionalnych biur Ekipy Szymona, które na czas pandemii zamieniły się regionalne biura pomocy. Wolontariusze szyli maseczki dla szpitali i DPSów, organizowali i przekazywali środki ochrony osobistej, w ramach Ekipy z Sąsiedztwa robili zakupy starszym i chorym. Organizowali pomoc dla osób w kryzysie bezdomności i w ramach akacji #stopprzemocy – doświadczającym przemocy domowej. Kilkudziesięciu wolontariuszy odpisało na ponad  10 tysięcy mali wysyłanych do Szymona Hołowni przez osoby szukające pomocy. Efektem tych interwencji było uruchomienie w maju portalu pomocni.info.

Pomocni.info to portal skierowany do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, która podczas epidemii covid 19 dotknęła dziesiątki tysięcy Polaków. Ułatwia  dostęp do zweryfikowanych informacji na temat miejsc pomocy - po to, by znalazły się one w jednym miejscu. Osoba potrzebująca, szukająca wsparcia z łatwością odnajdzie podstawowe informacje o danej instytucji. Transparentna i prosta informacja to główne narzędzie walki z wirusem. Już dziś jest w nim oznaczone  siedem tysięcy punktów na terenie całej Polski  - są to m.in organizacje pozarządowe, firmy, instytucje, a czasem nawet osoby prywatne. Są to punkty oferujące wsparcia w kilku obszarach: finansowym, psychologicznym, prawnym, materialnym oraz edukacyjnym.

Ekipa Szymona Wielkopolskie zrzesza 1.200 wolontariuszy i wolontariuszek z 35 powiatów w woj. wielkopolskim.

W ramach działalności ekipy działa 11 liderów, którzy koordynują działania:

- społeczne - Ekipa z Sąsiedztwa (wsparcie w zakupach dla osób potrzebujących), Koperta Życia (dystrybucja kopert wśród osób chorych i starszych), zbiórki artykułów papierniczych dla dzieci i młodzieży oraz zbiórki żywności na rzecz osób w kryzysie bezdomności, domów pomocy społecznej oraz osób indywidualnych, współtworzenie platformy pomocni.info.

- inicjatywy ekologiczne m.in. sprzątanie okolicznych lasów i parków, akcje krwiodawstwa oraz inne i edukacyjny - prowadzenie działań z zakresu edukacji globalnej, obywatelskiej oraz ekologicznej.

- polityczno-obywatelskie – współorganizacja konferencji, spotkań, podczas kampanii wyborczej agitacja polityczna

- medialne – organizacja spotkań i konferencji prasowych na żywo i on- line.

Grupa zamknięta ekipy wielkopolskiej na portalu Facebook liczy 1400 osób, natomiast liczba polubień profilu www.facebook.com/EkipaSzymonaWielkopolskie przekroczyła 27 maja 2020 roku osiem tysięcy.

Inf. Hanna Kucik /Ekipa Szymona Wielkopolskie/

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz