Rusza konkurs „Samorząd Pro Familia 2021”

Polityka

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg podczas konferencji prasowej 19 stycznia ogłosiła start konkursu „Samorząd Pro Familia”, który ma na celu docenienie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne i inspirowanie do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny.

Papież Franciszek ogłosił 2021 rok rokiem rodziny – mówiła minister Maląg. – My też staramy się, aby polityka prorodzinna była sprawą szerokiej koalicji, nie tylko rządu, ale też samorządów, organizacji pozarządowych, think tank’ów i wielu ludzi dobrej woli, działających na rzecz rodzin.

Minister Marlena Maląg przypomniała, że rodzina znajduje się w centrum uwagi wielu różnych grup, natomiast to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od 5 lat realizuje w sposób konsekwentny
i kompleksowy politykę rodzinną oraz angażuje się w budowanie wspólnej koalicji na rzecz rodzin. – Rodzina 500+ to program, który zmienił postrzeganie polityki społecznej i udowodnił, że środki przeznaczane na rodzinę to najlepsza inwestycja w przyszłość naszych rodzin, naszych dzieci i naszego kraju. Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem obejmujemy ok. 6,5 mln dzieci – podkreśliła Minister Maląg.

Przypomniała, że zadanie to realizują także programy takie, jak „Dobry start”, „Maluch+”, którego tegoroczna edycja już ruszyła, rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+” czy Karta Dużej Rodziny, wspierające rodzinę na różnych polach.

Dzięki działaniom rządu wydatki na politykę rodzinną wzrosły do 4 proc. PKB – mówiła minister Maląg. – Inwestycja w rodzinę jest koniecznością i obowiązkiem każdego państwa, które chce uniknąć „pułapki demograficznej” i dążyć do odbudowania zastępowalności pokoleń.

Prowadzenie skutecznej polityki prorodzinnej należy do bardzo ważnych zadań własnych samorządów – przypomniała Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. – To one na swoim terenie organizują ład przestrzenny, który ma tak wielki wpływ na jakość życia. Są bardzo istotnym partnerem w koalicji na rzecz rodzin. Konkursem „Samorząd Pro Familia” będziemy promować te gminy, które już teraz realizują skuteczne działania z myślą o rodzinach. Dla tych, które tego jeszcze nie robią opracowujemy program pilotażowy, dzięki któremu zainteresowane samorządy otrzymają konkretną pomoc w tworzeniu lokalnej strategii prorodzinnej, odpowiadającej potrzebom mieszkańców danej społeczności.

Wiceminister Socha przypomniała też o konkursie „Po Pierwsze Rodzina!”, skierowanym do organizacji pozarządowych. Jego pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się ponad 200 organizacji. Konkurs będzie kontynuowany również w tym roku.

To od rodziny zależy funkcjonowanie szerszych wspólnot, a w konsekwencji całej Polski – stwierdziła Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny, działającej od ponad roku przy ministrze rodziny. – Rada postawiła sobie za cel, by w gronie przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców i naukowców udało się ulokować rodzinę w centrum uwagi. Chcemy stworzyć optymalny model „marki rodzina”, służący jej afirmacji, pokazujący zyski i pozytywy. Przypomniała też o przeprowadzonym
w 16 województwach konsultacyjnym programie „Polska szczęśliwych rodzin”, wzmacniającym współpracę pomiędzy liderami środowisk prorodzinnych w Polsce.

Zgłoszenia do konkursu „Samorząd Pro Familia 2021” można nadsyłać do 31 marca 2021 roku przesyłając na adres pro_familia@mrips.gov.pl lub poprzez stronę internetową  https://www.gov.pl/rodzina/samorzad-pro-familia-2021. Tam również znajduje się regulamin oraz dokumenty konkursowe: formularz do opisu długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej, formularz zgłoszeniowy oraz ankieta, w której samorządy odpowiadają m.in. na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów. Pierwszy etap polega na ocenie wypełnionej ankiety.

Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii (pod względem wielkości gminy). W drugim etapie będą dodatkowo analizowane osiągnięcia w realizacji długofalowej strategii działań w ramach polityki prorodzinnej. Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu rekomenduje po 3 samorządy w każdej kategorii. Lista samorządów rekomendowanych do finałowego etapu zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 7 maja 2021 r.

W trzecim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej - w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Polityki Demograficznej - wybierze po 1 samorządzie w każdej kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd Pro Familia 2021.

Ogłoszenie wyników nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.

Inf. MRiPS Departament Komunikacji i Promocji, Wydział Prasowy

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Susan Benson
Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturalnych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób.

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy