Posłanki Lewicy o prawach kobiet /video/

Polityka

Posłanki Lewicy - Karolina Pawliczak i Katarzyna Ueberhan zaprezentowały inicjatywy ustawodawcze dotyczące praw kobiet. Najważniejszą z nich ma być obywatelski projekt ustawy w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego. Do jego złożenia w Sejmie potrzeba 100 tysięcy podpisów.
We wtorek 2 marca w biurze poselskim Lewicy odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłanek Lewicy – Karoliny Pawliczak i Katarzyny Ueberhan oraz działaczy Wiosny – Natalii Dolak i Miłosza Kopicy.

Posłanki poinformowały o projektach dwóch ustaw przedłożonych w Sejmie, dotyczących praw kobiet oraz nowym projekcie ustawy w sprawie bezpiecznego przerywania ciąży. Pierwsza z nich, która została przyjęta przez Sejm dotyczy izolowania sprawców przemocy domowej. W ocenie posłanek to spory sukces, że udało się ponad partyjnym podziałami uchwalić przepisy na mocy, których to sprawcy przemocy domowej będą musieli opuścić miejsce zamieszkania, a nie jak było to dotychczas – ich ofiary.

Drugi z projektów dotyczy zmiany definicji gwałtu. Został on przygotowany przez Fundację Feminoteka, a w Sejmie odbyło się jego publiczne wysłuchanie. W myśl nowej propozycji jako gwałt byłby traktowany kontakt seksualny bez uzyskania wyraźniej i świadomej zgody. Projekt zakłada również zwiększenie minimalnej kary za gwałt z 2 do 3 lat pozbawienia wolności.

- Zmiana definicji jest bardzo ważna, gdyż obecnie ofiara musi wykazać, że „wyraźnie sprzeciwiała się” kontaktowi seksualnemu – mówi Katarzyna Ueberhan. – To sprawia, że zgłaszanych jest tylko 1 na 10 przypadków gwałtu, a do skazania dochodzi tylko w 1 na 10 zgłoszonych przypadków.

- Klub Lewicy w pełni popiera ten projekt i liczymy na poparcie parlamentarzystów innych klubów, także z PiS – mówi Karolina Pawliczak. – Chodzi o to by w centrum troski znalazła się ofiara i jej prawa, a nie osoba sprawcy.

O nowym projekcie ustawy w sprawie bezpiecznego przerywania ciąży mówili działacze Wiosny – Miłosz Kopica i Natalia Dylak.

- Rozpoczęliśmy akcją zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zezwalającym na dokonanie aborcji do 12 tygodnia ciąży – mówiła Natalia Dylak. – Zachęcamy do zaangażowania się w tą akcję osób, którym los kobiet nie jest obojętny, osoby organizujące i uczestniczące w Ogólnopolskim Strajku Kobiet.

Podpisy można składać w biurze poselskim Lewicy. Można też formularze pobrać z Internetu i wypełnione dostarczyć do biura.

- Lewica złożyła już w Sejmie projekt liberalizujący aborcję – mówiła Katarzyna Ueberhan – ale projekt ten nie otrzymał nawet numeru druku i trafił do „sejmowej zamrażarki”, co oznacza że z końcem kadencji Sejmu ulegnie dyskontynuacji. Projekt obywatelski musi trafić pod obrady Sejmu i nawet jeśli nie rozpatrzy go obecny Sejm, to nie ulegnie dyskontynuacji i zajmie się nim Sejm następnej kadencji.

Zapytana o możliwość skrócenia obecnej kadencji Sejmu Karolina Pawliczak odpowiedziała, że nie przewiduje takiego scenariusza – w jej opinii koalicjanci Zjednoczonej Prawicy będą „wymachiwać szabelką” jednak zbyt wiele mają do stracenia by zdecydować się na wcześniejsze wybory.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ireny, Kleopatry, Witalisa