Z Adamem Bodnarem rozmowy o Polsce /video/

Polityka

Na zaproszenie senator Ewy Mateckiej przyjechał do Ostrowa prof. Adam Bodnar. Były Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się w nKlubie z mieszkańcami naszego miasta.
1 lipca w Amfiteatrze Miejskim odbył się jeden z przystanków Tour de Konstytucja – ogólnopolskiej inicjatywy organizowanej pod patronatem ówczesnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Wówczas prof. Adam Bodnar do Ostrowa dotrzeć nie mógł, jednak w przekazanym uczestnikom tamtego spotkania przesłaniu zobowiązał się, że odwiedzi nasze miasto przy najbliższej możliwej okazji.

Okazja taka nadarzyła się 3 września. W sali ostrowskiego nKlubu Adam Bodnar spotkał się z mieszkańcami naszego miasta, a gospodarzem spotkania była senator Ewa Matecka.

Jak podkreślał Adam Bodnar obecnie „reprezentuje samego siebie”, aczkolwiek poruszane kwestie dotyczyły spraw, którymi zajmował się on w czasie pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pierwszą z nich było zapowiadane przez polskie władze wypowiedzenia „Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”. Jak mówił A. Bodnar w jego ocenie temat ten jest pokłosiem wewnętrznych tarć w obozie władzy i stanowi poniekąd „temat zastępczy” wykorzystywany instrumentalnie na szczytach władzy. Nie mniej nie można wykluczyć, że wskutek owych tarć może nastąpić wypowiedzenie przez Polskę konwencji, co postawiłoby nasz kraj w jednym szeregu z Turcją, która jako jedyna wypowiedziała dotąd tą konwencję zwaną potocznie „stambulską”.

Dużo miejsca poświęcono kolejnemu konfliktowi polskich władz z Unią Europejską, dotyczącemu wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym. Tutaj były Rzecznik Praw Obywatelskich podawał przykłady dobrych praktyk, które pozwalają w sposób bezkonfliktowy rozwiązywać kwestie sporne na linii prawo krajowe – prawo europejskie. Przestrzegł przy tej okazji, że obecna polityka władz w tej materii może narazić nasz kraj na przykre konsekwencje.

Owych konsekwencji dotyczyło kolejne pytanie prowadzącej spotkanie senator Ewy Mateckiej dotyczące spełniania przez Polskę kryteriów przynależności do Unii Europejskiej. Tutaj Adam Bodnar nie miał wątpliwości, że w zakresie standardów demokracji  oraz praworządności, Polska znajduje się obecnie poza unijnymi kryteriami. Podawał tutaj liczne przykłady ich naruszania przez polskie władze w ostatnim czasie. W trzecim z kryteriów jakim jest wolny rynek również wskazał niepokojące zmiany jak np. faworyzowanie spółek skarbu państwa, co stoi w sprzeczności z unijnymi standardami.

Nie zabrakło pytań z sali, które dotyczyły nowych przepisów oświatowych, brutalizacji działań policji, wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią, sposobu stanowienia prawa w Polsce oraz możliwych sposobów przywracania w naszym kraju standardów demokracji i praworządności po zmianie władzy.  

Na spotkanie z Adamem Bodnarem przybyło sporo mieszkańców naszego miasta. Szczególnie widoczna była reprezentacja Ostrowskich Spacerowiczów w biało-czerwonych koszulkach, którzy zapowiadają, że będą kontynuować organizację spotkań z osobami zaangażowanymi w walkę o poszanowanie demokracji w Polsce.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława