Senatorowie o sytuacji międzynarodowej Polski

Polityka

Senatorowie RP – Ewa Matecka i Janusz Pęcherz przedstawili swoje stanowisko dotyczące miejsca Polski w Unii Europejskiej oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Jak podkreśliła senator Ewa Matecka, zwołana na piątek 22.10. konferencja prasowa senatorów z Południowej Wielkopolski miała być wyrazem głębokiej niezgody na działania rządu, które nie tylko przeczą polskiej racji stanu, ale uderzają wprost w jakość życia pojedynczych ludzi.

- Kolejny już raz w ciągu ostatnich 6 lat o prawa polskich obywateli muszą upominać się instytucje europejskie, broniąc nas Polaków  przed polskim rządem – mówiła senator Matecka. – Trudno racjonalnie wyjaśnić, dlaczego premier Morawiecki w trakcie debaty w Europarlamencie posłużył się wojowniczą antyunijną tyradą i to w miejscu, gdzie zwykle szuka się porozumienia i sposobu rozwiązywania problemów

Senator zwróciła również uwagę, że wcześniej Polska aktywnie uczestniczyła w działaniach wspólnotowych, natomiast obecnie w Parlamencie Europejskim nie dyskutuje się o sukcesach Polskiej demokracji, ale o łamaniu praworządności i odchodzeniu od demokratycznych standardów w naszym kraju.

- Polska gospodarka, rolnictwo, przedsiębiorcy i w konsekwencji także my, zwykli konsumenci już dziś boleśnie odczuwamy skutki destrukcyjnej polityki konfrontacji – zwróciła uwagę E. Matecka – a sytuacja ta będzie się pogłębiać. Komisja Europejska od dawna czeka na gesty dobrej woli ze strony Polski, a otrzymuje tylko wrogie sygnały i to od premiera rządu, który eskaluje konflikt.

- Przez wiele dni  w oficjalnych komunikatach zarzucano większości demokratycznej w Senacie, że  celowo blokuje i opóźnia zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy, przez co rzekomo blokowano dopływ do Polski unijnych środków – dodał senator Janusz Pęcherz. – Jak widać teraz środki te byłyby już dawno uruchomione, gdyby rząd PiS nie łamał praworządności.

Jak podkreślali senatorowie, po przyjęciu przez Parlament Europejski rezolucji o łamaniu praworządności w Polsce, nasz kraj stał się praktycznie osamotniony w UE, a polski rząd wspierają jedynie ultrakonserwatyści, skrajni nacjonaliści, ugrupowania prokremlowskie, antyunijne i faszyzujące.

Inną bulwersującą kwestią podjętą przez senatora Janusza Pęcherza była sprawa budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Ma on bowiem powstać z pominięciem wszelkich niezbędnych i przewidzianych w prawie procedur: bez pozwolenia na budowę, opinii środowiskowych, a także co najistotniejsze – bez przetargu. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel horrendalną kwotę 1mld 615 mln zł, która w dużej części może zostać wydana poza jakąkolwiek kontrolą.

- Opozycja nie kwestionuje potrzeby ochrony granic – mówił senator Pęcherz – ale sprzeciwia się brakowi nadzoru nad wydatkami państwa, szczególnie w sytuacji, gdy mur, o którym mowa, nie istnieje jeszcze nawet w planach czy symulacjach i tak naprawdę nic nie wiadomo na temat jego kształtu i funkcji. Nieuczciwe praktyki rządu PiS, chociażby przy zakupie maseczek czy respiratorów, nakazują wzmożoną czujność i budzą uzasadnioną podejrzliwość co do wydatków planowanych na budowę muru.

Senatorowie zwrócili również uwagę, że ochrona granic nie może prowadzić do kryzysu humanitarnego, zwłaszcza gdy jego ofiarami stają się dzieci. W ich opinii Polskę stać na to, aby takie problemy rozwiązywać w sposób cywilizowany.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Niedziela
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy