Pomysły Platformy na walkę z drożyzną

Polityka

W piątek 22 kwietnia ostrowscy politycy Platformy Obywatelskiej spotkali się z dziennikarzami, żeby przedstawić pomysł partii na walkę z drożyzną i inflacją, która według ostatnich danych GUS sięga 11%. Na ostatniej Radzie Krajowej, przewodniczący Donald Tusk zaprezentował 3 projekty, które teraz działacze lokalni przybliżyli w szczegółach.
Poseł Jarosław Urbaniak wskazywał, że najwyższa od 20 lat inflacja to efekt błędów rządu i Narodowego Banku Polskiego. Zaprzeczył jednocześnie, że to tzw. „putinflacja,” jak przekonują politycy PiS, bo wzrost cen spowodowany napaścią Rosji na Ukrainę dopiero przed nami. „Każdy widzi ludzi, którzy z niedowierzaniem kręcą głowami patrząc na rachunki po odejściu od kasy. Za tę samą kwotę kupujemy coraz mniej. Dotyka to zwłaszcza najuboższych, emerytów, młodych, wielodzietne rodziny” – dodawał poseł Urbaniak.

Pierwsza z propozycji Platformy obejmuje 20% podwyżki dla sfery budżetowej. „Powiedzmy to wyraźnie, nie będzie sprawnego sektora usług publicznych tak długo, jak pracujący w nim nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy opieki społecznej czy instytucji kultury będą się zastanawiać, jak przetrwać do pierwszego” ­– powiedział radny Jakub Paduch. Obecny na konferencji radny Andrzej Kornaszewski przypomniał z kolei, że „jeszcze nie tak dawno temu przeciętne wynagrodzenie nauczycieli kontraktowych było wyższe od minimalnej pensji o 30%, dzisiaj to kilkanaście złotych różnicy. To pokazuje, że o ile pensja minimalna wzrastała, płace w tej części budżetówki wyhamowały.” Szacowany koszt propozycji to 30 miliardów zł i ma ona być sfinansowana z tzw. „podatku inflacyjnego” czyli zwiększonych kwotowo wpływów do budżetu z podatków m.in. VAT, które wynikają ze wzrastających cen towarów i usług.

Radny Damian Grzeszczyk mówił z kolei o propozycji dotyczącej kredytów hipotecznych. „Dziś rata kredytu wziętego na 400 tysięcy zł wzrosła już o 1000 zł, z 3 do nawet 4 tysięcy zł, a to nie koniec podwyżek.” Zdaniem polityków Platformy powinno się zamrozić raty kredytów hipotecznych do poziomu z grudnia 2021 r., wpływając na wysokość marży państwowych banków. Wówczas również prywatne banki powinny obniżyć swoją marżę, chcąc pozostać konkurencyjne.

Ostatnim projektem przedstawionym na konferencji były obligacje antydrożyźniane. Oprocentowanie w bankach sięga dziś ledwie 2%, co przy kilkunastoprocentowej inflacji nie chroni oszczędności Polaków i skłania ich do wycofywania środków z banków. Propozycja 2-letnich obligacji ma oprocentowaniem odpowiadać wysokości obligacji, a limit na jedną osobę to 50 tysięcy zł. To zdaniem największej opozycyjnej partii ma ustabilizować procesy inflacyjne.

Inf. Jakub Paduch

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Poniedziałek
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Andrzeja, jądrzeja, Małgorzaty