Senator Szejnfeld na wojnie o cenę gazu

Polityka

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma ratować przed radykalnymi podwyżkami kosztów ogrzewania mieszkań, domów oraz wielu innych odbiorców, ale… - to niepojęte, PiS postanowił nie pomóc mikroprzedsiębiorstwom, polskim małym i średnim firmom, polskim rodzinnych piekarniom, cukierniom, restauracjom, czy np. pływalniom oraz samorządowym aquaparkom - to skandal mówi senator Adam Szejnfeld, który na rzecz tych wszystkich podmiotów złożył poprawki. Senat je uchwalił.

Tylko w I. kwartale br. wg rejestru CEIDG, w Polsce zamknięto o 42% firm więcej niż rok wcześniej, a o 46% więcej zawiesiło swoją działalność. W przeliczeniu na liczby bezwzględne, i to już w szerszym wymiarze, bo całego pierwszego półrocza 2022r., aż 104 tysiące firm zamknęło, a 161 tysięcy się zawiesiło swoją działalność. Łącznie to ponad ćwierć miliona! Te dane to straszna rzeczywistość, zwłaszcza, że mówimy o sytuacji niemal sprzed roku, a więc dopiero z początku procesu kosmicznych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu (w tym ogrzewania). Nie wolno przechodzić, tak jak rząd PiS, ponad tym problemem, zwłaszcza, że kłopoty się dopiero zaczynają. Nadal spodziewamy się bowiem w 2023 roku dwucyfrowej inflacji, rozwój gospodarczy z grubo ponad 4% spanie do niewiele ponad 1%, a poziom inwestycji już sięgnął dna, gdyż jest najniższy od ćwierćwiecza. Jeśli nie pomożemy firmom i ich pracownikom, to czeka nas sytuacja znacznie gorsza, niż prognozowana.

Ślepy i głuchy tego nie widzi i nie słyszy – argumentował w Senacie senator Adam Szejnfeld, który z tych powodów zgłosił wiele poprawek do „ustawy gazowej”, czyli ustawy o zmianie o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, w tym m.in.:

1). Włączenie mikroprzedsiębiorstw i małych i średnich firm do omawianej ustawy.

2). Włączenie podmiotów prowadzących działalność z zakresu kultury fizycznej, sportu i rekreacji, w tym pływalnie i aquaparki.

3). Ustalenie, że cena maksymalna jest ceną brutto, a nie netto.

4). Likwidację kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z maksymalnego limitu ceny gazu.

5). Wsparcie małej energetyki wiatrowej (do 3MW).

6). Ustalenie jednoznacznych kompetencji kierowników urzędów samorządowych w zakresie obowiązku obniżania zużycia energii przez samorząd.

Senat te oraz wiele innych poprawek opozycji demokratycznej, uchwalił, PiS jednak w Sejmie je odrzucił! Jak to zrozumieć?! – retorycznie pyta senator Ziemi Pilskiej, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz przewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

Inf. Kamila Łańska

Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego