Pakt senacki w Wielkopolsce – opozycja powalczy o pełną pulę?

Polityka

W miniony weekend liderzy partii opozycyjnych ogłosili nazwiska kandydatów, którzy wystartują w wyborach do Senatu w ramach „paktu senackiego”.

W 9 okręgach senackich w Wielkopolsce w poprzednich wyborach aż w 8 zwyciężali kandydaci „paktu senackiego”. W tym roku partie opozycji demokratycznej chcą zdobyć komplet 9 mandatów senackich, co jednak nie będzie zadaniem łatwym, gdyż poza odbiciem okręgu konińskiego opozycja musi obronić miejsca zdobyte cztery lata temu w okręgach kaliskim i ostrowskim.

W ramach zawartego porozumienia Koalicja Obywatelska wystawi swoich kandydatów w 6 okręgach. Polskie Stronnictwo Ludowe wystawi 2 kandydatów, Polska 2050 Szymona Hołowni – 1, a wielkopolski kandydat Lewicy Waldemar Witkowski wystartuje z jednego z okręgów dolnośląskich.

W okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskim o kolejną kadencję ubiegać się będą dotychczasowi senatorowie reprezentujący KO – w Lesznie Wojciech Ziemniak, w Kaliszu Janusz Pęcherz, a w Ostrowie Wielkopolskim Ewa Matecka. Również w okręgu pilskim o przedłużenie mandatu senatora walczyć będzie Adam Szejnfeld. Nowych kandydatów KO wystawi w okręgach poznańskich, gdzie Jadwigę Rotnicką i Marcina Bosackiego w ławach senackich zastąpić mają liderzy PO – Waldy Dzikowski i Rafał Grupiński. W okręgu gnieźnieńskim dotychczasowego senatora KO Pawła Arndta zastąpić ma kandydat Polski 2050 Szymona Hołowni – Grzegorz Fedorowicz. PSL w okręgu szamotulskim ponownie wystawi Jana Filipa Libickiego. Najtrudniejsze zadanie czekać będzie drugą kandydatkę PSL-u Annę Majdę – lekarkę z Turku, która zmierzy się w okręgu konińskim prawdopodobnie z obecną senatorką PiS Margaretą Budner.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

An
Pakta konwenta...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego