Oświatowe propozycje Łukasza Mikołajczyka /foto/

Wybory

Zakaz zadań domowych, Stypendia JPII przekazane szkołom, remonty kompleksowe „szkoła po szkole” – to propozycje kandydata na prezydenta Łukasza Mikołajczyka dla ostrowskiej oświaty. Równocześnie kandydat skrytykował ostrowski samorząd za sposób wprowadzania reformy oświatowej, nie podjął próby oceny nowego „Systemu oceny nauczycieli”, nie określił również czy nakłady samorządu na ostrowską oświatę nadal będą rosnąć.

Galeria zdjęć


Kolejny briefing prasowy kandydata na prezydenta Łukasza Mikołajczyka dotyczył oświaty i odbył się w piątek 31 sierpnia przed Szkołą Podstawową nr 9, której dyrektorem przez kilka lat był obecny senator PiS-u. Podobnie jak na poprzednim briefingu kandydat przedstawił swoje pomysły, tym razem związane z ostrowską oświatą wymieniając kolejno:

> szkoły bez obowiązkowych zadań domowych,
> przekazanie szkołom Stypendium im. Św. Jana Pawła II,
> wprowadzenie Stypendium „Pilny Uczeń” przyznawane uczniom za tzw. „przyrost średniej ocen” porównując > ocenę na koniec roku z oceną z półrocza,
> powstanie Dziecięcego Uniwersytetu Ostrowskiego oferującego zajęcia weekendowe z wykładowcami z uczelni wyższych,
> wprowadzenie psychologa lub terapeuty w każdej szkole,
> wprowadzenie zajęć z rytmiki w każdym przedszkolu,
> dostosowanie kształcenia w szkołach podstawowych do ostrowskiego rynku pracy,
> podniesienie dodatków za wychowawstwo o 100% (od września 2018 wzrastają ze 110 zł do 140 zł),
> kompleksowy rozwój infrastruktury szkolnej i przedszkolnej.

Na pytanie, co należałoby powiedzieć rodzicom ostrowskich uczniów, którzy od września będą rozpoczynać lekcje o godzinie 7, odpowiedzieli obecni na briefingu Marlena Maląg i Tomasz Ławniczak:

- Wdrożenie reformy oświaty w Ostrowie w roku 2017 dawało zrównoważony rozwój wszystkim szkołom – mówiła M. Maląg – natomiast w tym roku została podjęta decyzja przez organ prowadzący, że nie będzie przenoszenia klas szóstych i dano wolną rękę rodzicom w kwestii gdzie posyła dziecko do szkoły. Dyrektorzy wykorzystali to i przekonywali rodziców do pozostania w dotychczasowej szkole, a teraz gimnazja są puste.

- Należy też zwrócić uwagę – dodał Tomasz Ławniczak – że przygotowanie finansowe do roku szkolnego należy rozpocząć rok wcześniej, planując budżet. Planując budżet na rok 2018 trzeba w nim uwzględnić rok szkolny 2018/19. W mojej ocenie władze miasta Ostrowa przeoczyły ten moment i spowodowały duże problemy z finansowaniem reformy szkolnictwa publicznego, a później wpadły na pomysł by w roku 2018 ratować budżet w obszarze edukacji kosztem szkół niepublicznych. Władze Ostrowa przespały ten rok budżetowy

Pytany o to czy przewiduje w Ostrowie dalszy wzrost wydatków na oświatę (prezydent Klimek opublikowała niedawno informacje, że w bieżącej kadencji wydatki inwestycyjne na oświatę wzrosły o około 50%), Ł. Mikołajczyk odpowiedział:

- Nakłady na oświatę są związane m.in. z liczbą uczniów, z planowanymi inwestycjami, awansem nauczycieli, więc dziś trudno ocenić czy w kolejnych latach nastąpi wzrost wydatków na oświatę. To jest również kwestia organizacji systemu oświaty w mieście. Trudno mi oszacować jak to będzie wyglądało w kolejnych latach.

Padło również pytanie o opinię na temat nowego systemu oceny pracy nauczycieli.

- Mam od nauczycieli różne opinie na ten temat – odpowiedział kandydat na prezydenta – każdy nauczyciel powinien podlegać ocenie i do tej pory nauczyciele też byli tej ocenie poddawani. Możemy dyskutować na podstawie konkretnych wskaźników, czy one powinny tam się znaleźć czy nie (…). Nie chciałbym jednoznacznie na to pytanie odpowiadać, bo to jest kwestia oceny procedur które funkcjonowały wcześniej. Mógłbym zatem odpowiedzieć na to pytanie w odniesieniu do konkretnej procedury.

Tym razem w spotkaniu uczestniczyła liczniejsza „drużyna Mikołajczyka” z tablicami prezentującymi propozycje kandydata, obecna była również jedna osoba trzymająca w ręce egzemplarz Konstytucji RP.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Styczeń 2019
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego