Wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydenta

Wybory

W dwóch gminach powiatu ostrowskiego na kolejną kadencję pozostaną dotychczasowi włodarze, w dwóch innych na pewno wybrani zostaną nowi, a w czterech pozostałych zadecydują o tym mieszkańcy. Ogółem o urzędy wójtów, burmistrzów i prezydenta ubiegać się będzie 21 kandydatów. W gronie tym znalazło się 5 kobiet i 16 mężczyzn.

PKW ogłosiła w minionym tygodniu nazwiska kandydatów ubiegających się o funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a ponieważ wybory bezpośrednie włodarzy miast i gmin wzbudzają największe zainteresowanie, warto przyjrzeć się kto będzie ubiegał się o te stanowiska.

Mieszkańcy Przygodzic i Raszkowa praktycznie mogą być już pewni, że zasadniczych zmian we władzach nie doświadczą, jako że zarówno Krzysztof Rasiak, jak i Jacek Bartczak nie mają kontrkandydatów i rolą wyborców będzie jedynie „zatwierdzenie” w głosowaniu ich kandydatur.

W Odolanowie z kolei z pewnością nie będzie drugiej tury, jako że tam do wyborów stanie duet Marian Janicki – Ewa Dziubka. Będzie to już trzecie ich starcie w wyborach na funkcję burmistrza Odolanowa. W 2010 roku zwyciężyła Ewa Dziubka, w 2014 Marian Janicki, a 21 października przekonamy się kto zwycięży w roku 2018.

Spośród trzech kandydatów wybierać będą mieszkańcy gminy Sośnie i gminy Ostrów Wielkopolski. W gminie Ostrów Wlkp. urzędującemu wójtowi Piotrowi Kuroszczykowi po raz drugi wyzwanie rzuciła Karolina Krawczyk, szefowa Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, a stawkę pretendentów uzupełnia kandydat PiS-u Przemysław Królak z Wtórku. W gminie Sośnie wójt Stanisław Budzik zmierzy się z Kingą Budzińską z miejscowości Kałkowskie i z mieszkanką Bogdaju Mariolą Śródką.

O ile w wyżej wymienionych gminach możliwe jest utrzymanie status quo, o tyle z całą pewnością nowego wójta i burmistrza mieć będą Sieroszewice i Nowe Skalmierzyce. Bożena Budzik po 20 latach zarządzania miastem i gminą Nowe Skalmierzyce postanowiła ustąpić ze stanowiska, a o zwolnione miejsce ubiegać się będzie czterech pretendentów: Paweł Błaszczyk z Droszewa, Tadeusz Gierz ze Skalmierzyc, Daniel Mituła z Fabianowa i Jerzy Walczak ze Skalmierzyc. W tym wypadku należy się liczyć, że nowego burmistrza wyłoni dopiero druga tura. Również Czesław Berkowski nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję, a na zwolnione przez niego miejsce w Sieroszewicach kandydują Ryszard Boduch z Topoli Małej, Anatol Piaskowski z Wielowsi i Waldemar Skorupa z Psar.

No i wreszcie kandydaci na urząd prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Tu warto zwrócić uwagę, że w dotychczasowych wyborach bezpośrednich w dziejach III RP mieszkańcy Ostrowa za każdym razem powierzali urząd prezydenta nowej osobie. Regułę tą spróbuje złamać kandydująca na drugą kadencję prezydent Beata Klimek, a podtrzymać tradycję będą chcieli jej konkurenci: Damian Grzeszczyk (Koalicja Obywatelska), Łukasz Mikołajczyk (PiS) i Alojzy Motylewski.

Spośród wszystkich wymienionych wyżej kandydatów najmłodszymi są Mariola Śródka (36 lat) oraz Damian Grzeszczyk i Daniel Mituła (37 lat), a najstarszymi Alojzy Motylewski (70 lat), Stanisław Budzik (67 lat) i Marian Janicki (64 lata).

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz