Poseł Ławniczak przedstawił „piątkę Kaczyńskiego” /video/

Wybory

W budżecie znajdą się środki na 500+ na każde dziecko, na „13 emeryturę”, likwidację podatku dochodowego dla pracowników poniżej 26 roku życia i obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych. Raczej nie będzie na zrefundowanie samorządom kosztów przystosowania szkół do potrzeb reformy edukacji.
Dwa dni po warszawskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości poseł Tomasz Ławniczak przedstawił pięć postulatów programowych, z którymi partia rządząca zamierza przystąpić do tegorocznych wyborów. Podczas spotkania z dziennikarzami w ostrowskim biurze PiS poseł zaprezentował planszę, zawierającej poszczególne punkty programu wyborczego PiS:

1. Rodzina
2. Młodzi
3. Praca
4. Starsi i słabsi
5. Infrastruktura

- Z tych postulatów Prawo i Sprawiedliwość zamierza się wywiązać i to już w ciągu najbliższego roku – podkreślił poseł – to nie będzie z dnia na dzień, ani z tygodnia na tydzień, natomiast cała procedura ustawodawcza uruchomiona zostanie wiosną i pociągnie się do końca lata.

Punkt 1. Jeszcze w lipcu 2019 ma zostać przyznane świadczenie 500+ na każde dziecko. To coś, co premier Szydło obiecywała już przed wyborami w 2015 roku. Ostatecznie świadczenie otrzymało 3,7 mln z blisko 7 mln dzieci. Obecnie ma się to zmienić.

Punkt 2. To ukłon w stronę młodzieży. Osoby do 26 roku życia, wchodzące na rynek pracy, mają być zwolnione z podatku od dochodu uzyskanego z tytułu umowy o pracę, czy umowy zlecenia.

Punkt 3. Obniżenie kosztów pracy, na co złożyć się ma podwyższenie kwoty wolnej od podatku wynoszącej obecnie 8 tys. zł do kwoty dwukrotnie wyższej oraz obniżenie podatku dochodowego dla "najmniej zarabiających pracowników". Tutaj jednak jak zastrzegł poseł nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań.

Punkt 4. Trzynasta emerytura. Dodatkowe świadczenie dla wszystkich seniorów, niezależnie od ich poborów w kwocie 1.100 zł. Jak podkreślił poseł Ławniczak, rozwiązanie to nie będzie obejmować rencistów, ale ma stanowić stały element systemu emerytalnego i nie będzie świadczeniem jednorazowym.

Punkt 5. Przywrócenie połączeń autobusowych polegać ma na przekazaniu samorządom środków na utrzymywania nierentownych połączeń PKS-u łączących siedziby gmin z siedzibami powiatów. Ten projekt ma być jednak rozłożony na kilka lat.

Szacunkowy koszt realizacji powyższych postulatów ma wynosić około 40 mld zł rocznie i według zapewnień posła Ławniczaka, nie będzie problemu ze znalezieniem tych środków w tegorocznym budżecie państwa

Na pytanie, czy w związku z nowelizacją budżetu planowane są środki dla samorządów na sfinansowanie skutków wprowadzania reformy oświaty (w minionym tygodniu starosta ostrowski poinformował, że w bieżącym roku potrzebuje na ten cel 3 mln zł) Tomasz Ławniczak odpowiedział:

- Każdy samorząd dopłaca do systemu oświaty. Przy planowaniu tegorocznego budżetu samorządy zdawały sobie sprawę ze swojej sieci szkół. Mogę zapewnić, że oświata w powiecie ostrowskim jest dobrze ustawiona, jako powiat dopłacamy do szkół proporcjonalnie, a może nawet mniej niż sąsiednie samorządy prowadzące szkoły.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Boguty, Bogusza, Macieja