Agnieszka Kozłowska-Rajewicz o ekologii i nie tylko… /video/

Wybory

Europosłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz poseł Jarosław Urbaniak podczas spotkania z ostrowskimi dziennikarzami mówili o edukacji, prawach obywatelskich, a przede wszystkim o problemie smogu.
Na wstępie poseł Jarosław Urbaniak poinformował, że pani Agnieszka Kozłowska-Rajewicz reprezentująca w Europarlamencie Wielkopolskę, podjęła decyzję, że nie będzie kandydować w tegorocznych wyborach, powracając do pracy naukowej. W trakcie spotkania poruszono trzy kwestie, którymi europosłanka zajmowała się w trakcie mijającej kadencji.

- Bardzo wyraźnie widać, że nasza polityka edukacyjna nie nadąża za europejską. Edukacja obywatelska, otwarte debaty, mniejsze obciążenie treści programowych, z większym akcentem na rozwój umiejętności miękkich, to obecnie obowiązujące trendy – mówiła A. Kozłowska-Rajewicz. – Cała Europa się cyfryzuje, widać wyraźnie trendy do automatyzacji i robotyzacji, a to zmienia całkowicie rynek pracy i to musi się pojawić również w szkole. Do tego: przywództwo, komunikacja interpersonalna, tolerancja, otwartość na drugiego człowieka. Bez tego my nie będziemy częścią Europy.

Europosłanka skrytykowała również politykę rządu wobec praw kobiet i praw obywatelskich:

- Ostatnie trzy lata rządów PiS-u to w praktyce stanie tyłem do praw kobiet. Mam nadzieję że najbliższe wybory zmienią tą sytuację.

Największą część spotkania poświęcono jednak tematyce ekologii.

- Na skuteczną walkę ze smogiem składa się polityka krajowa, polityka samorządowa, polityka miejska oraz postępowanie każdego z nas – mówiła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. – Powinniśmy odchodzić od węgla i stawiać na inne rozwiązania. Musi być z jednej strony pomoc dla tych, którzy chcą się przestawić na bardziej ekologiczne źródła energii, a z drugiej strony muszą być regulację, które będą skutecznie egzekwowane. Wiele miast wprowadza policję antysmogową, a rolę tą pełni przeważnie Straż Miejska.

Sytuację lokalną przybliżył poseł Jarosław Urbaniak:

- Z raportu NIK-u wiemy, że najbardziej zanieczyszczone powietrze w Wielkopolsce ma Ostrów Wielkopolski. Poznań jest pod tym względem 4 w Europie, a w Ostrowie jest jeszcze gorzej niż w Poznaniu. Niestety od pięciu lat w Ostrowie mamy politykę „niedrażnienia mieszkańców”. Straż Miejska nie kontroluje samochodów, które parkują na Rynku, Straż Miejska nie kontroluje tego co ludzie palą na swoich posesjach.

Padły również propozycje rozwiązań.

- Jest pytanie, jak dobrze władze rozumieją zadania, które przed nimi stoją – mówiła europosłanka. – Oprócz świadomości ekologicznej potrzebne jest, żebyśmy mieli prawo i regulacje, również lokalne, które będzie egzekwowane. Akurat na poziomie lokalnym bardzo ważna jest też presja mieszkańców, presja lokalnych mediów, bo ona może być bardzo skuteczna. Mamy też skąd czerpać pomysły, bo Polska jest jednym z mniej ekologiczny krajów Unii Europejskiej,  mamy więc od kogo się uczyć.

Swoją diagnozę przedstawił również Jarosław Urbaniak:

- Obecna polityka rządu jest taka, że zielona energia jest zła. Politycy PiS-u są mówią, że źródłem energii w Polsce będzie węgiel. Co zatem można zrobić? Po pierwsze trzeba zmienić rząd! Bo jeżeli sprawami ochrony środowiska zajmują się ludzie, którzy przez trzy lata wykazali się: wycinką puszczy, nakazali wybicie dzików. Jeżeli ten rząd dopłaca  rocznie po 100 tysięcy złotych do każdego etatu górnika, to są to działania odwrotne od tych, które powinny mieć miejsce.

- Kiedyś powietrze nie było czystsze, ale teraz ludzie są bardziej świadomi – podsumowała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. – Wiemy, że są możliwości żeby to powietrze wokół nas było czystsze. A więc kwestia jest taka, abyśmy od chęci i zauważenia problemu przeszli do konkretnego działania.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

FB FANPAGE

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Boguty, Bogusza, Macieja