Wybory do Parlamentu Europejskiego - debata liderów i liderek wielkopolskich list za nami

Wybory

Liderzy i liderki wielkopolskich list w wyborach do europarlamentu zmierzyli się podczas debaty na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Swoje poglądy oraz program partii mieli okazję zaprezentować w 3 blokach tematycznych – prezentacja własna, odpowiedź na pytania przygotowane przez organizatorów oraz na pytania publiczności.

Dr Sylwia Spurek podkreśliła swoje doświadczenie jako Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich oraz wskazała kluczowe obszary, jakimi Wiosna Roberta Biedronia zajmie się w Parlamencie Europejskim – walka ze smogiem, prawa kobiet oraz ochrona zdrowia.

Europa dla Ciebie - to hasło Wiosny. Chcemy rozwiązywać codzienne problemy Polek i Polaków. – Powiedziała dr Sylwia Spurek.

Swoim dorobkiem politycznym pochwalili się również była premier Ewa Kopacz reprezentująca Koalicję Europejską oraz przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Krasnodębski.

Waldemar Witkowski z Lewica Razem mówił o kwestiach pracowniczych, ekologii. Marek Jurek z Kukiz’15 podkreślał, że jego ugrupowanie będzie natomiast walczyć o bezpieczeństwo Polski w Europie – walutowe jak i niepodległościowe.

Podczas trwającej tury pytań, część kandydatów nie zgodziła się z tezą, że w trwającej kampanii zamiast kwestii dotyczących Parlamentu Europejskiego oraz Unii Europejskiej  dominują tematy nawiązujące do polityki krajowej.

Ponad 70% prawa, które nas obowiązuje to prawo ustanawiane "tam". Unia zajmuje się sprawami społecznymi – prawami osób z niepełnosprawnością, osób starszych czy też prawami kobiet. – zaznaczyła Dr Sylwia Spurek. – UE prowadzi politykę spójności w tym zakresie. Dzięki temu implementowaliśmy do naszego prawa wiele przepisów antydyskryminacyjnych, których w innym przypadku być może byśmy nie mieli. Dodatkowo UE posiada narzędzia, dzięki którym to prawo może być egzekwowane – dodała odpowiadając na inne pytanie dotyczące zalet obecności w UE.

Kandydaci odnieśli się do kwestii edukacji europejskiej oraz złożyli deklaracje jakie działania podejmą jeśli otrzymają mandat do PE. Byli zgodni, że edukacja obywatelska nie jest na najwyższym poziomie. Liderka listy wyborczej Wiosny zadeklarowała, że będzie rzetelnie i regularnie informować o działalności oraz będzie prowadzić konsultacje z organizacjami pozarządowymi.

O lokalnej polityce i kwestiach ważnych dla regionu dr Spurek mówiła na przykładach m.in dostępu do lekarza specjalisty, podkreślając, że 40% gmin nie ma takiej możliwości ze względu na braki kadrowe czy też utrudnienia w komunikacji.

Odniosła się również do zadanego z publiczności pytania przez przedstawiciela Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Kwestie etycznego rolnictwa, chowu klatkowego, ferm futrzarskich to kwestie łączące prawa człowieka i prawa zwierząt. Od lat o te prawa walczę. Wsie pod Wrześnią są otoczone z trzech stron gigantycznymi fermami norek, a grozi im powstanie obok kolejnej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do kolejnych rządów od 2006 roku o uregulowanie norm jakości powietrza. Dlatego my chcemy uregulować zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz chowu klatkowego i mamy do tego konkretne plany terminowe. – powiedziała dr Sylwia Spurek

W Polsce musi się coś zmienić i może się to stać dzięki Unii Europejskiej. Jesteśmy jej istotną częścią i dzięki obecności w niej chcemy rozwiązywać realne problemy Polek i Polaków. Wiosna to nowa jakość i marzę abyśmy w tych wyborach w końcu zagłosowali za godnością, równością, lepszym wydawaniem środków Unijnych.  – podsumowała całą debatę kandydatka listy nr.2

 

Inf. Hanna M. Zagulska - pełnomocniczka Zarządu ds. budowy struktur "Wiosna Biedronia" 

Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz